Determinants of healthy eating behaviours among middle school students: The theory of planned behaviour approach
Ortaokul öğrencilerinin sağlıklı beslenme davranışlarının belirleyici faktörleri: Planlanmış davranış teorisi yaklaşımı
  1. Tez No: 399983
  2. Yazar: İBRAHİM BİLİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEREN ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma, ortaokul öğrencilerinin sağlıklı beslenme niyetlerini ve davranışlarını açıklayan bilişsel ve motivasyonla ilgili faktörlerini içeren bir model geliştirmeyi amaçlamaktadır. Planlanmış Davranış Teorisine dayanan bu çalışma, öğrencilerin davranış inançları, normatif inançları, kontrol inançları, davranışa yönelik olan tutum, öznel normlar, algılanan davranış kontrolü, niyet, kişisel normlar, öz-kimlik, beslenme alışkanlığı ve sürdürülebilirlik algıları ve sağlıklı beslenme davranışları arasındaki ilişkileri incelmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada kullanılan veri 1780 ortaokul öğrencisinden sağlıklı beslenme davranışını ilgilendiren yapıları 5'li Likert ölçeğine göre toplanmış olup Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) kullanılarak analiz edilmiştir. Uyum İyiliği Test verileri önerilen modelin toplanan veriye uyumlu olduğunu göstermiştir. Önerilen model, öğrencilerin sağlıklı beslenme niyetinin %51'ini ve sağlıklı beslenme davranışlarının %33'ünü açıklamayı başarmıştır. Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) analizinin sonuçları öğrencilerin sağlıklı beslenmeye yönelik olan davranışsal inançların, normatif inançların ve kontrol inançlarının sırası ile doğrudan sağlıklı beslenmeye yönelik olan tutumları, öznel normları ve algılanan davranış kontrolü ile ilgili olduğunu saptamıştır. Bununla birlikte, öğrencilerin sağlıklı beslenmeye yönelik olan tutumlarının, algılanan davranış kontrolünün, kişisel normların, öz-kimliklerinin ve beslenme alışkanlığı ve sürdürülebilirlik algılarının öğrencilerin sağlıklı beslenme niyetleri ile ilgili olduğu ve bu niyetlerin öğrencilerin sağlıklı beslenme davranışları ile bağlantılı olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, öğrencilerin niyetlerinin, algılanan davranış kontrolünün ve öz-kimliklerin sağlıklı beslenme davranışları ile bağlantılı olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar, öz-kimlik ve kişisel norm boyutlarının planlanmış davranış teorisi kapsamında düşünmemiz gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in attempt to integrate a number of cognitive and motivational factors in healthy eating domain and to develop a structural model that might explain young students' healthy eating intentions and behaviors. Founded on the theory of planned behavior framework, the current study explored the interrelationships among students' behavioral beliefs, control beliefs, normative beliefs, and attitudes toward behavior, subjective norms, perceived behavioral control (PBC), intentions, personal norms, self-identity, food consumption habits and sustainability perceptions, and healthy eating behavior. The data were collected from 1780 middle school students through administration of a survey designed to assess constructs regarding healthy eating behavior in a 5-point Likert scale and analyzed utilizing Structural equation modeling (SEM). Goodness of fit statistics revealed that the structural model exhibited an acceptable fit to the data. The proposed model was able to explain 51% of the variance in healthy eating intentions, and 33% of the variance in healthy eating behaviors. Analyses also revealed that healthy eating related behavioral beliefs, normative beliefs, and control beliefs were directly related to students' attitudes toward healthy eating behavior, subjective norms, and PBC respectively. Students' attitudes toward healthy eating behavior, PBC, personal norms, self-identity, and healthy eating habits and sustainability perceptions, but not subjective norms, associated with students' healthy eating intentions, which, in turn, led to healthy eating behaviors. Along with intentions, PBC and self-identity were found to be linked to healthy eating behaviors. These results emphasized the need to consider issues of self-identity and personal norm in the TPB.