An investigation of pre-service middle school mathematics teachers' ability to connect the mathematics in content courses with the middle school mathematics
Ortaokul matematik öğretmeni adaylarının alan derslerindeki matematik ile ortaokul matematiğini ilişkilendirme becerilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 399987
  2. Yazar: MERVE DİLBEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM HASER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma ortaokul matematik öğretmeni adaylarının, dört yıllık bir öğretmen yetiştirme programında, genel matematik dersleri kapsamında öğrendikleri matematik bilgisini, gelecekte ortaokul matematiğini öğretme ile ilişkilendirme durumunu incelemiştir. Çalışma birbirini tamamlayan iki kısımdan oluşmuştur. İlk kısımda, öğretmen adaylarının konu ile ilgili görüşleri açık uçlu soruları içeren bir yarı-yapılandırılmış görüşme protokolü yardımıyla elde edilmiştir. İkinci kısımda, katılımcıların yapılandırılmış göreve-dayalı görüşmede göstermiş oldukları performanslar, matematik öğretiminin görevleri yerine getirmeleri sırasında Temel Cebirsel Yapılar dersinde öğrendikleri sayılar teorisi bilgisini nasıl kullandıklarına dair bilgi edinmek amacıyla gözlemlenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme protokolü ve yapılandırılmış göreve-dayalı görüşme protokolü araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Çalışmanın katılımcıları, öğretmen yetiştirme programının üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri arasından seçilen 14 ortaokul matematik öğretmeni adayıdır. Bulgular, öğretmen adaylarının alan dersleri hakkında karmaşık fikirlere sahip olduğunu göstermiştir. Öğretmen adayları, bir yandan bu derslerde öğretilen matematiğin yüksek düzeyde, ortaokul matematiği ile ilgisiz ve ortaokul matematiğinin öğretiminde uygulanamaz olduğunu düşünürken, aynı zamanda bu matematiğin, ortaokul matematiğinin temelini oluşturduğunu da ileri sürmüştür. Katılımcıların, matematik öğretiminin görevlerinden dört tanesini içeren testte göstermiş oldukları performanslar, Temel Cebirsel Yapılar dersinde edindikleri bilgileri ortaokul matematiğini öğretmek amacıyla ne düzeyde kullanabildikleri konusunda farklı bakış açıları sağlamıştır. Çalışmaya katılan öğretmen adayları hem Temel Cebirsel Yapılar dersinde, hem de öğretimle ilgili derslerde en yetkin öğrenciler arasından seçilmiş olmalarına rağmen, çoğu öğretmen adayı bu temel derste öğrendikleri matematik bilgisini, matematik öğretiminin gerekleri ile ilişkilendirmede zorluklar yaşamıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated if and how preservice middle school mathematics teachers related the mathematical knowledge addressed in general mathematics content courses in a four-year teacher education program to their future teaching of middle school mathematics. The study involved two interrelated sections. On one hand, preservice middle school mathematics teachers' views on the issue were gathered through asking open-ended questions via a semi-structured interview protocol. On the other hand, their performance on a structured task-based interview was observed in order to find out how they utilized their mathematical knowledge of number theory concepts developed in the specific course Basic Algebraic Structures in conducting mathematical tasks of teaching. Semi-structured interview protocol and structured task-based interview protocol were prepared by the researcher. Participants of the study were 14 preservice middle school mathematics teachers who were enrolled in 3rd and 4th years of the teacher education program. Findings revealed that preservice teachers had conflicting views about the content courses. They considered the mathematics learned in general content courses as higher level, irrelevant to middle school mathematics and not applicable to teaching of middle school mathematics, but also as constituting the base for middle school mathematics. Participants' work on the four mathematical tasks of teaching provided several perspectives on the extent to which they were able to use their knowledge from Basic Algebraic Structures course in the teaching of middle school mathematics. Although the participants were selected from among the most competent ones in the Basic Algebraic Structures course and also in teaching related courses, many of them had difficulties with relating their mathematical knowledge from the course to given teaching tasks.