Factors effecting teacher-child communication skills and self-efficacy beliefs: An investigation on preschool teachers
Öğretmen-çocuk iletişim becerileri ve öz-yeterlik inançlarını etkileyen faktörler: Okul öncesi öğretmenleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 399989
  2. Yazar: AYSUN ATA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASİBE ÖZLEN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi öğretmenlerinin öğretmen-çocuk iletişim becerileri ve öz-yeterlik inançları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışma aynı zamanda öz-yeterlik inançları, deneyim ve çalışılan kurum türünün okul öncesi öğretmenlerinin öğretmen-çocuk iletişim becerilerini yordama düzeyini araştırmaktadır. Araştırmanın katılımcıları Ankara ilinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okullarda görev yapmakta olan 304 okul öncesi öğretmenidir. Çalışmada, bir demografik bilgi formu ve iki temel anket veri toplamak amacıyla kullanılmıştır. Öğretmenlerin Öz-yeterlik inançları“Okulöncesi Öğretmenlerinin Öz Yeterlik İnançları Ölçeği”kullanılarak tespit edilmiştir. Buna ek olarak,“Öğretmen-Çocuk İletişim Ölçeği”öğretmenlerin öğretmen-çocuk iletişim becerilerini belirlemek için kullanılmıştır. Verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır.Sonuçlar, okul öncesi öğretmenlerinin öğretmen-çocuk iletişim becerileri ve öz-yeterlik inançları arasında güçlü ve pozitif bir ilişki olduğunu, öz-yeterlik inançlarının öğretmen-çocuk iletişim becerilerinin açıklanmasına önemli bir katkıda bulunduğu ortaya çıkarmıştır. Diğer yandan, deneyim ve çalışılan kurum türünün okul öncesi öğretmenlerinin öğretmen-çocuk iletişim becerilerinin açıklanmasına anlamlı bir katkısının olmadığı bulunmuştur.Öz-yeterlik inançları ve öğretmen-çocuk iletişim becerileri arasındaki güçlü ilişkiye dayanarak şu çıkarımlarda bulunulabilir: yüksek öz-yeterliğe sahip öğretmenler yetiştirmek öğretmen yetiştiren kurumlar tarafından, aynı zamanda yüksek düzeyde iletişim becerilerine sahip öğretmenler yetiştirebilmek adına temel hedeflerden biri olarak benimsenmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between self-efficacy beliefs and teacher- child communication skills of preschool teachers. More specifically, this study explored how well self-efficacy beliefs and years of experience predict teacher-child communication skills of preschool teachers. In-service preschool teachers (N=304) working in pre-schools within the Ministry of National Education in Ankara were the participants of the study. In the study, a demographic information form and two major questionnaires were used in order to gather data. Self-efficacy beliefs of teachers were identified by using the“Preschool Teachers' Self Efficacy Beliefs Scale”. The second measurement tool was the“Teacher-Child Communication Scale”used to determine the teacher-child communication skills of pre-school teachers. One-way analysis of variance and multiple regression analysis were used to analyze the data. The results revealed that there was a strong and positive relationship between teacher-child communication skills and self-efficacy beliefs. Moreover, self-efficacy beliefs made a significant contribution to teacher-child communication skills. On the other hand, years of experience and the type of institution where teachers work did not contribute significantly to preschool teachers' teacher-child communication skills.Upon understanding the significant relationship between self-efficacy beliefs of preschool teachers and their teacher-child communication skills, it can be inferred that training preschool teachers to have higher self-efficacy beliefs should be adopted as one of the primary aims by teacher education institutions in order to develop teachers with a higher level of communication skills.