Pre-service early childhood teachers' beliefs on inclusive education with respect to their self-reported personality traits
Okul öncesi öğretmen adaylarının kaynaştırma eğitimi hakkındaki inançlarının kişilik özelliklerine ilişkin olarak incelenmesi
- Tez No: 399990
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFİKA OLGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amaçları (1) Okul öncesi öğretmen adaylarının kaynaştırma uygulamaları hakkındaki inançları ve kişilik özelliklerini belirlenmesi, (2) Okul öncesi öğretmen adaylarının kaynaştırma uygulamaları hakkındaki inançlarının kaynaştırma eğitimi hakkında ders alıp almamalarına göre anlamlı bir değişime sebep olup olmadığının incelenmesi ve (3) Okul öncesi öğretmen adaylarının kaynaştırma uygulamaları hakkındaki inançları ve kişilik özelliklerini arasındaki ilişkilerinin incelenmesidir. Bu çalışmaya Ankara'da bulunan dördü devlet üniversitesi ve biri özel üniversite olmak üzere toplam 5 üniversitede ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıfta öğrenim görmekte olan 907 okul öncesi öğretmen adayı katılmıştır. Veriler 2014-2015 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Demografik Bilgi Ölçeği, Kaynaştırmaya Yönelik Öğretmen İnançları Ölçeği ve Beş Büyük Kişilik Özellikleri Envanteri uygulanarak toplanmıştır. Açımlayıcı ve Doğrulayıcı Faktör Analizi sonuçları, Kaynaştırmaya Yönelik Öğretmen İnançları Ölçeğinin öğretmen adaylarının kaynaştırma uygulamalarına yönelik inançlarını ölçmek için geçerli ve güvenilir olduğunu göstermiştir. Betimsel istatistik sonuçlarına göre öğretmen adaylarının kaynaştırma uygulamalarına yönelik pozitif inançlara sahip oldukları tespit edilmiştir. MANOVA sonuçlarına göre kaynaştırmaya ilişkin ders alan ve almayan öğretmen adaylarının inançları arasında anlamlı bir fark vardır. Ayrıca çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre öğretmen adaylarının kişilik özelliklerinin kaynaştırmaya yönelik inançları üzerinde yordayıcı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were; (1) to examine the pre-service early childhood teachers' beliefs on inclusion, their personality traits, (2) the relationship between the pre-service early childhood teachers' beliefs on inclusion and their personality traits, and (3) whether the pre-service early childhood teachers' beliefs on inclusive education differ with respect to participation a course on inclusive education. The participant of the study were 907 second, third and fourth year pre-service early childhood teachers from four public and one private university in Ankara. Data were collected in the fall term of 2014-2015 academic year using the Demographic Information Scale, the Turkish version of Pre-service Teachers' Beliefs Toward Inclusion Scale (TPTBI) and the Turkish version of Big Five Inventory (BFI). The results of the exploratory and confirmatory factor analyses indicated that the Turkish version of Pre-service Teachers' Beliefs Toward Inclusion Scale is valid and reliable instrument to measure pre-service teachers' beliefs on inclusive education. Based on results of descriptive analysis, the pre-service early childhood teachers' hold positive beliefs on inclusive education. The results of MANOVA analysis revealed that there is a positive relationship between pre-service teachers' beliefs on inclusion and their participation a course on inclusive education. Moreover, the multiple regression analysis indicated pre-service teachers' openness, conscientiousness, and agreeableness personality traits have a predictive impact on their beliefs on inclusive education.