Sustainable actions in picture storybooks for 4-to-6-year-olds: A content analysis study with respect to 7R
4-6 yaş resimli öykü kitaplarında sürdürülebilir eylemler: 7R'ye göre bir içerik analizi çalışması
- Tez No: 399991
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFİKA OLGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışma resimli öykü kitaplarını Sürdürülebilir Kalkınma İçin Eğitim'in üç bileşenini (çevresel, sosyo-kültürel ve ekonomik) karşılayan 7R (Azalt (Reduce), Tekrar Kullan (Reuse), Saygı Göster (Respect), Sorgula (Rethink), Yansıt (Reflect), Gerikazan (Recycle), Yenidendağıt (Redistribute))'ye göre araştırmayı amaçlamıştır. Çalışma kapsamında 1995 ve 2014 yılları arasında basılmış ve 4-6 yaş grubuna hitapeden 598 resimli öykü kitabı içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre inelenen kitapların %70.7'si üç bileşenden birine hitapeden en az bir sürdürülebilir eylem, %18.7'si ekonomik bileşenle ilgili en az bir eylem, % 61'i sosyo-kültürel bileşenle ilgili en az bir eylem ve %6.7'si ekonomik bileşenle ilgili en az bir eylem içermektedir. Bulgular resimli öykü kitaplarının Sürdürülebilir Kalkınma İçin Eğitim açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu göstermiştir. Fakat bileşenlere göre incelemeler özellikle çevresel ve ekonomik bileşen açısından fakedilir derecede düşük sonuçlara ulaşıldığını sergilemektedir. Bunun dışında, resimli öykü kitaplarının %15.1'inin Azalt'la ilgili, %4.7'sinin Tekrar Kullan ile ilgili, %41.7'sinin Saygı Göster ile ilgili, %14.5'inin Sorgula ile ilgili, %9.5'inin Yansıt ile ilgili, %0.7'sinin Gerikazan ile ilgili ve %6'sının Yenidendağıt ile ilgili öğelere yer verdiği görülmüştür. Ayrıca kitapların %89.7'sinin Sürdürülebilir Kalkınma İçin Eğitim ile ilgili özgül kavramlar içermediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate picture storybooks in terms of 7R (Reduce, Reuse, Respect, Rethink, Reflect, Recycle, Redistribute) that addresses the three pillars (environmental, socio-cultural and economic) of Education for Sustainable Development (ESD). In scope of the current study, 598 picture storybooks written for 4-6 year-olds that published between 1995 and 2014 were explored through content analysis. Results of this exploration pointed that 70.7% of the sample included at least one sustainable action in terms of one of the three pillars; 18.7% of them included action related to environmental pillar; 61% of them included actions related to socio-cultural pillar; and 6.7% of them included actions related to economic pillar. Findings revealed that the picture storybooks hold a great potential addressing ESD. However, pillar base reflections particularly for environmental and economic pillar are noticeably low. Furthermore, it was revealed that 15.1% of picture storybooks contained sustainable actions related to Reduce, 4.7% of them contained sustainable actions related to Reuse; 41.7% of them contained sustainable actions related to Respect, 14.5% of them contained sustainable actions related to Rethink, 9.5% of them contained sustainable actions related to Reflect, 0.7% of them contain sustainable actions related to Recycle, 6% of them contain sustainable actions related to Redistribute. Apart from those, it was found that 89.7% of the books do not introduce any specific concept related to ESD.