Effects of mortality salience on Turkish people's decisions to how much, for whom and what to consume
Ölüm belirginliğinin Türkiye'deki tüketicilerin neyi, ne kadar ve kimin için tüketecekleri kararlarına etkileri
- Tez No: 399999
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SAKALLI UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada Dehşet Yönetimi Kuramı çerçevesinde, ölüm belirginliğinin Türkiye'deki tüketicilerin neyi, ne kadar ve kimin için tüketeceğine dair kararlarına olan etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Tüketimin günlük hayatlarımızın ayrılmaz bir parçası olduğu göz önünde bulunduruldurularak, tüketimin aynı zamanda varoluşsal kaygı karşısında ortaya çıkan bilinçdışı savunmalarda da rol alacağı düşünülmüştür. Ölüm hakkında düşünen katılımcıların diş ağrısı hakkında düşünen katılımcılara kıyasla daha fazla para harcaması beklenmekte; fakat, biriktirecekleri para miktarının bu iki gruptan katılımcılar arasında önemli bir farklılık göstermesi beklenmemektedir. Ayrıca, diş ağrısı hatırlatılan katılımcılara kıyasla, ölümün hatırlatıldığı katılımcıların materyal tüketimi için ve kendinden başkaları için daha fazla para harcaması, ayrıca yerel soyut sembol içeren ürün tasarımını diğer ürün tasarımına kıyasla daha çok tercih etmesi beklenmektedir. Fakat, çalışma sonuçları, ölüm belirginliğinin temel olarak tüketicilerin ne kadar miktarda nakit para bulundurmak istedikleri, materyalistik tüketim için ne kadar harcayacakları ve başkası için harcayacakları para miktarının toplam harcama bütçelerine oranı üstünde anlamlı etkisi olduğu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of mortality salience on Turkish consumers' decisions on how to allocate their money between saving and spending, how much to spend for materials and experiences, for whom to make purchases, and which product designs to choose. Terror Management Theory constitutes the theoretical framework of the study. It is hypothesized that the participants who were made to think about death would spend more money than the participants who were made to think about dental pain would do. Besides, mortality salience (MS) participants are expected to spend meaningfully more money on materialistic consumption than dental pain (DP) participants. Also, it is thought that compared to DP participants, MS participants will spend significantly more money on others and show a higher preference for a product with a local abstract symbol design. However, the results of this study revealed that mortality salience affects consumer decisions mainly in terms of the cash amount that people would like to keep, the money amount that they would use for materialistic consumption, and the share of the spending on others in the total spending budget.