Kronik hemodiyaliz hastalarında hepatit C virüsü görülme sıklığı ve korunmaya yönelik önlemler araştırması
  1. Tez No: 40015
  2. Yazar: SELMA ATBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİZAMETTİN AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Hepatit C virusu Non A, Non B hepatitleri %90'ından sorumludur. HCV enfeksiyonu geçirenlerin %50'sinde kronik hepatit gelişirken bunların da %20'sinde siroz ve önemli bir kısmında da HCC gelişir. Bu yüzden HCV tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunudur. HCV'nin en önemli geçiş yolu parenteral (kan kranfüzyonu, hemodiyaliz uygulaması, intravenöz ilaç kullanımı) yo ludur. Vakaların %40-50'sinde ise parenteral zorunluluk öyküsü saptanamamaktadır. Bunlarda seksüel temas aile içi temas ve peri natal yolun etkili olduğu düşüülmektedir. Bu çalışmada HCV'nin önemli ve muhtemel bulaşma yol larının gösterilmesi amaçlanmıştır. Hastaların %56'smda pozitiflik saptanmıştır. Hemodializ hastalarında, hemodializ süresi ve sıklığı, tranfüzyon öyküsü ile Anti-HCV prevlansı arasında ilişki sap tanmıştır. HCV enfeksiyonundan korunmada henüz kullanılan rutin bir aşı olmadığından kan ürünlerinin anti-HCV yönünden taranması hemodializ ünitelerinde engellenmesi, periyodik kontrollerde anti- HCV yönünden taranması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
39 SUMMARY Hepatitis responsible for 90 % of non A and non B hepatitis While cronic hepatitis is developing within 50% of the people who had HCV infection, at the same time cirrhosis developes within 20% of them and HCC developes within important part of them. Thus HCV is very important problem in Public Helath all over the world. The most important way of contamination of HCV is parenteral one (blood transfusion, implementation of hemolialisis, intravenous drug administration). In the 40-50 % of the cases, the history of parenteral necessity cannot be determined. It is thought that sexual contact, inner family contact and perinatal way are effective in those cases. In this study- it is aimed to indicate the importance and the potential contamination ways of HCV by researching of anti HCV prevalence within hemodialis patients. In the 56 % of the patients positive results were determined. Among hemodialisis patients the duration and the frequency of hemodialisis and also the correlation between transfusion history and anti HCV prevalence were attached. Because there is no rutine vaccination yet to protect from HCV infection, it is recommended examining of blood donors regarding anti HCV, preventing of the contact by touching of equipments and tools and examining anti HCV with periodic controls among patients in hemodialisis units.