Egzersiz yapan bayanlarda egzersizin menstrüasyona etkisi
- Tez No: 40016
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN KAYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
56- 7. ÖZET Bu araştırmada; düzenli egzersiz yapan bayanların, menstrüel dönemlerine, sportif aktivitelerin etkileri araştırılmıştır. Araştırmaya katılan bayanların yaş ortalaması 32.18 + 7.62, 2 adet arası 27.7 ± 3.68 ve adet gün sayısı 5.23 ± 1.27 olarak bulunmuştur, %44'ünde orta yoğunlukta kanaması olduğu %67. 0'si egzersiz esnasında sancısız adet geçirmektedir. %90'ı adet döneminde egzersize katılmakta ve %23'ü egzersiz yaparken fiziksel problemi olmaktadır. Fakat adetin ortadan kalkması veya düzensiz olması gibi bir problem olmamıştır. Kişiler düzenli egzersiz yapmaya başlamadan önce hekim kontrolünden geçmelidirler. Egzersizler bireysel olmalıdır. Kişi, istediği bir spor dalını seçmelidir. Uygulanacak olan egzersiz programında 4 faktör önemlidir, bunlar egzersizin tipi, süresi, şiddeti ve sıklığıdır. Bu önemli 4 faktör göz önünde bulundurularak bayanların adet dönemlerinde egzersiz yapmalarının hiç bir zararının olmayacağı motive edilmesi sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-57 - a SUMMARY In this research, the effect of sportive activities on the menstrual period of the women who exercise regulary is studied. The average age of the women was found as 32.18 ± 7.62, the time between two menstruation was 27.7 ± 3.68 day and menstruetion duration was 5.23 ± 1.27 day. 44% has middle density blooding, and 67% has mens truetion without pain during exercising. 90% of them has exerci- sized during menstruation and 23% of them has physical prob lem. But irregular menstruation and none have not met. Before exercisizing regulary one should have a medical control. All exercises should be individualized. Everybody should choose the type of sport that they want. During exercising 4 fol lowing important points should be considered: - Type of exercise - Period of exercise - Duration of exercise - Strength of exercise. As a result, it is concluded that, when the above 4 im portant points considered, then there will be no problem with the women who exercise regulary during their menstruation pe riod.