Major depresyonlu hastalarda mizaç özellikleri: Klinik özellikler ve alt tiplerin karşılaştırılması
Temperament characteristics of major depressive disorder: Clinical features and subtypes
  1. Tez No: 172028
  2. Yazar: ESRA YANCAR DEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
84 ÖZET Bu çalışmada, major depresif bozuklukta depresyon şiddeti, depresyon sayısı, erken ve yakın zaman yaşam olayı varlığı ve II. eksen kişilik bozukluğu ile baskın mizaç tipleri arasındaki ilişki incelenmiştir. SCID-I ile major depresif bozukluk tanısı konan 83 hasta çalışmaya alınmış, sosyodemografik ve klinik özellikler, aile öyküsü, yaşamın erken ve depresyon dönemleri öncesinde 6 aylık bir sürede var olan yakın zaman yaşam olayları incelenmiştir. Hastalar remisyona girdikleri ya da tedaviye en az %50 yanıt verdikleri bir dönemde, baskın bir mizaç tipleri TEMPS-A ölçeği ile, II.eksen kişilik patolojileri DSM-III R SCID-II ile değerlendirilmiştir. Sonuçta II.eksen tanısı olan ve olmayan grup karşılaştırıldığında; kişilik bozukluğu olan hastalarda depresif ve anksiyeteli mizaç görülme oranın anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur. Yine önemli bir bulgu olarak; yineleyici depresif dönemleri olan hastalarda, tek depresyon dönemi geçirenlere göre daha fazla depresif mizaç görüldüğü saptanmıştır. Ayrıca depresyon sayısı (tek, yineleyici), depresyon şiddeti (ağır,ağır olmayan), erken ve yakın zaman yaşam olayı görülüp-görülmemesi ve II. Eksen kişilik bozukluğu tanısının olup- olmaması gibi parametrelere göre hastaların ortalama mizaç puanlan karşılaştırılmıştır. Buna göre; yineleyici depresyon dönemi olan hastalarda depresif ve siklotimik mizaç ortalamaları, tek depresyon dönemi geçirenlere göre, Il.eksen kişilik bozukluğu tanısı eşlik eden hastalarda ise depresif, siklotimik, irritabl ve anksiyeteli mizaç ortalamaları II.eksen tanısı olmayanlara göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Bu çalışma yineleyici major depresif bozukluğu olan ve II. Eksen bozukluğu olan hastalarda eşik altı duygulanım bozukluklarının iyileşme döneminde de sürdüğünü desteklemiştir. Ancak, depresyon alt tipleri ile daha fazla sayıda hastanın katıldığı geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
85 SUMMARY In this study, the relationship between affective temperaments and severity and frequency of depressive episodes, presence of early and recent life events and comorbid axis II personality disorders in patient with major depression were studied. 83 patients who had been diognosed as major depression with SCID-I were included the study and their sociodemograhic status, clinical aspects, family history, early life events and life events during the 6 month period before depression episodes were eveluated. Patients temperaments and axis II personalities were eveluated with TEMPS - A and SCID - II scales after patients undergo antidepressant treatment and least % 50 remitted. As a result the patients with major depression who had axis II personality disorders had significantly more depressive and anxious temperaments compared to major depressives who don't have any axis II personality diognosis. As another important result, patients with recurrent major depression were found to have more depressive temperament compared to those with single episode. Furthermore, we compared the mean temperament scores of number of depressive episodes (single or recurrent), severity of depression (severe, not severe), presence or absence of early or near past life events and diognosis of axis II personality disorder. According to this data, the mean scores of depressive and cychlotimic temperaments and the mean scores for depressive, cychlotimic, irritable and anxious temperaments were found to be significantly higher in patients with recurrent depressive episodes, and with comorbid axis II personality disorder. The results of this study supports the previous findings about the continuity of subaffective mood disorders in major depressive patients. Further studies in large patient population is needed for establishing relationships between affective temperaments and depression subtypes.