Üniversite öğrencilerinin taksitle satın alma davranışları
- Tez No: 40130
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZGÜN BENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
8. ÖZET Araştırma, üniversitede okuyan öğrencilerin taksitle satın alma davranışlarını incelemek; ve bu konuda öğrencilere geçerli önerilerde bulunabilmek amacı ile planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma, Hacettepe Üniversitesi Merkez Kampüsünde okuyan öğrenciler üzerinde yürütülmüştür. örnek denek grubun seçiminde, cinsiyet ölçüt olarak alınmıştır. Farklı bölümlerde okuyan öğrencilere basit rastgele örnekleme metodu uygulanarak N = 187 denek sayısına ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri geliştirilen anket formuna bağlı kalınarak, araştırmacı tarafından öğrencilerle yüz yüze yapılan mülakatlar sonucu toplanmıştır. Araştırmaya katılan deneklerin 94 ü kız, 93 ü erkek öğrencidir. öğrencilerin yaş ortalaması x" = 20.9 olup, kız öğrencilerde x = 20.5, erkek öğrencilerde ise x = 21.3 tür. 59Üniversite öğrencilerinin %66.8 i öğrenimleri süresince ailelerinden ayrı (yakın akrabaları ile, arkadaşları ile ev kiralayarak, yurtta), %33.2 sı ise aileleri ile birlikte kalmaktadır. öğrencilerin en fazla harcadıkları parayı temin ettikleri kaynak aileden alman harçlık + kredidir (%46.5). Üniversite öğrencilerinin yarıdan az fazlasının (%55.1) aileleri bazen peşin, bazen taksitle alışveriş yapmaktadır. Üniversite öğrencilerinin 103 ü (%55.1) belirlenen mal veya hizmet gruplarını peşin, 84 ti (%44.9) bazen peşin, bazen taksitle satın almaktadır. Belirlenen mal veya hizmet gruplarını peşin satın alan Kız öğrenciler arasında eşit oranlarde (%95.7) kişisel bakım ve tatili, erkek öğrencilerde (%97.S) ise kişisel bakımı satın aldıklarını belirtenlerin oranı yüksektir (p > 0.05). Kız (%26.6) ve erkek (%28.0) öğrencilerde giyim eşyalarını taksitle satın alanların oranı yüksektir. Mal veya hizmetleri taksitle satın alan kız (%65.9) ve erkek (%65.1) öğrencilerde ödemeler açısından kolaylık 60sağlaması nedeni ile mal veya hizmetleri taksitle satın aldıklarını belirtenlerin oranı yüksektir (p > 0.05). Her iki cinsiyet grubunda da satıcıdan fiat indirimi konusunda talepte bulunabilme imkanı sağlaması nedeni ile mal veya hizmetleri peşin satın aldıklarını belirten öğrencilerin oranı yüksektir (kız %54.3 ve erkek %55.9) (p > 0.05). Mal veya hizmetleri taksitle satın alan öğrencilerin yarıdan çoğu (%77.4) taksitle satın aldıkları mal veya hizmetin fiatı ile peşin fiatı arasındaki farkın değerlendirmesini yapmaktadır. Taksitle satın alman mal veya hizmetlerin taksitli fiatı ile peşin fiatı arasındaki farkın değerlendirmesini yapan erkek öğrencilerin (%81.4) oranı kız öğrencilerin (%73.2) oranından yüksektir. Taksitle alışveriş yapan öğrencilerin %61. 9 u taksitle alışveriş yaparken bir defada birden fazla alışveriş yapmaktadır. Gerek kız (%60.9), gerekse erkek 0.05). 61Mal veya hizmetleri taksitle satın alan öğrencilerin yarıya yakını (%46.4) bir mal veya hizmetin taksitleri bitmeden başka bir mal veya hizmeti taksitle satın almaktadır. kız öğrencilerin %43.9 u, erkek öğrencilerin %48.8 i taksitle satın aldıkları bir mal veya hizmetin taksitleri bitmeden başka bir mal veya hizmeti taksitle satın almaktadır (P > 0.05). Mal veya hizmetleri taksitle satın alan kız öğrencilerin taksitle satın alma sırasında karşılaştıkları sorunlar arasında birinci sırada eşit oranlarda (%16.7) kefil istenmesi ve ödemelerle ilgili zaman zaman endişe ve gerilime yol açması, erkek öğrencilerde %18.0 ile kefil istenmesi sorunu yer almaktadır. Mal veya hizmetleri taksitle satın alan öğrencilerin yarıdan fazlası (%63.1) taksitle satın almaya bağlı olarak bir harcama planı yapmaktadır. Taksitle alışveriş yapan kız öğrencilerin %58.5 i, erkek öğrencilerin %67.4 ü taksitle satın almaya bağlı olarak bir harcama planı yapmaktadır (P > 0.05). 62
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY This study was planned and conducted to examine the installment purchasing behaviors of the university students and to formulate valid recommendations to them. The study was carried out on the students at the main campus of Hacettepe University. The sex was taken as the criterion in the selection of the sample population. Using the simple random sampling techniques, N = 187 individuals were selected as the test group. Based on the survey form developed for this purpose, the survey data was gathered through one- to-one interview with the test population. 94 of the test group individuals were female and 93 were males. The average ages of the test group individuals was x = 20.9, which turned out to be x = 20.5 for females and x = 21.3 for males.32.2% of the students were living with their families during their education and 66.8% were either in the student hostels or rented houses. The major sources of livelihood of the students were the monies sent to them by their parents plus students loans (46.5%). Slightly over one-half (55.1%) of the families of the students purchase sometimes on installments on and sometimes in cash on barrelhead. 103 of the students ( 55. 1% ) buy the indicated groups of goods and services in cash and 84 of them (44.9%) buy sometimes in cash and sometimes on credit. Among the female students purchasing the indicated goods and services in cash, 95.7% direct this purchase type to items of personal care and holidays. Almost equal number of male students buy in cash the personal care commodities (97.8%) (p > 0.05). The percentage of buying garments on credit is high in both male and female students (26.6% and 28.0% re spec t ive ly ). 64The students of both sexes indicated their performance for credit purchases of goods and services because of the ease of with which the payments were allowed. The ratios were 65.9% and 65.1% for the females and males respectively, (p > 0.05). 54% of the females and 55.9% of the males stated that they resort to easy payment of goods and services since this gives them a leverage of bargaining. The ratio of male students considering the price differences between the cash and credit payment (61.9%) is higher than that of females (73.2%). 61.9% of all- students buy more than a single item when buying on credit. This ratio is 62.8% in male and 60.9% in female students (p > 0.05). Close to one - half of the students purchase on credit other goods and services before completing the repayment of their previous purchases. The average of this ratio is 46.4% and shows 43.9% for females and 48.8% for males (p > 0.05). 65The main issues surrounding the credit purchases are the requirement of a guarantor and anxieties of probability of not being able to repay on time (16.7% for both sexes) and the need for a guarantor among the students buying on credit by majority make a payment and expenditure plan (63.1%). This ratio is 58.5% among the females and 67.4% among the males ( p > 0. 05 ). 66