Okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin sanat etkinliklerini planlama, uygulama ve değerlendirme becerilerinin incelenmesi
- Tez No: 40131
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERVET BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Bu araştırma, okulöncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin sanat etkinliklerini planlama, uygulama ve değerlendirmedeki becerilerinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Okulöncesi eğitim kurumlarında görev yapan ve halen Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından yürütülen Lisans Tamamlama Programına Katılan öğretmenler arasından seçilen ikiyüzseksensekiz okulöncesi eğitim kurumu öğretmeni örneklemi oluşmuştur. Veriler geliştirilen anket formuna bağlı kalınarak, örneklem grubu ile karşılıklı görüşme tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Örnekleme seçilen öğretmenler“Anasınıfı”ve“Diğer”grubu olmak üzere iki grup altında toplanmışlardır. Örnekleme seçilen öğretmenlerin mesleklerinde geçirdikleri sürenin okul türüne göre dağılımına bakıldığında gruplar arası fark önemli bulunmuştur (p0.05). Öğretmenlerin tamamının etkinliklerde“Artık Malzeme”kullandıkları, ençok“Resim Çalışmalarını”tercih ettikleri, yoğurma maddelerinden“Tuz Seramiğinin”en çok tercih edilen yoğurma maddesi olduğu, tüm kurumlarda oyun köşelerinin bulunduğu, Oyun ve müzik etkinliklerine yer verildiği ancak, tüm çalışmalarda çocukları sanatsal açıdan daha aktif kılmaya yönelik çalışmaların yetersiz olduğu da tespit edilmiştir. 191
Özet (Çeviri)
SUMMARY The goal of this study was to investigate planning, application and evaluating abilities of pre-school teachers in art subjects. The sample consisted of 288 pre-school teachers who were attending the Under-Graduate Program at Gazi Vocational Education Faculty at the same time. Outcomes were derived by using the questionaire conducted face to face interview with the sample group. Sample Pre-school teachers were grouped as“Teachers of Pre-school class structured in Primary School”and“Others”according to the institutions they worked. The difference between two groups of sample pre-school teachers in total years of work in their job according to the instutions they worked, was found to be significant (p0.05). Results of the study revealed that all the sample pre-school teachers were using the“Residual material”in art activities, they preferred painting studies more, the mostly preferred moulding material was“Play dough”, game corners were existing in all instutions, game and music activities were conducted. However, it was found that studies for the purpose of motivating the ehilden in art subjects were inadequate. 193