Tekrarlayan rezin simantasyon öncesinde dentin yüzeyinin hazırlanmasında kullanılan yöntemlerin bağlantı dayanımına etkileri
Efficiency of various dentin cleansing techniques on microshear bond strength in recementation
- Tez No: 401374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE MERİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, tekrarlayan rezin simantasyonlarda, dentin yüzeyinin hazırlanmasında değişik güç ayarlarındaki Er, Cr:YSGG (Erbiyum, Kromiyum:İtriyum-Skandiyum-Galyum-Garnet) hidrokinetik lazer ve organik çözücüler kullanılmasının, rezin siman kalıntılarının temizlenmesinde ve mikro makaslama bağlanma dayanımı değerleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. 90 adet çürüksüz, restorasyonsuz çekilmiş insan molar dişinden, 1 mm kalınlığında yüzeyel dentin kesitleri elde edilmiştir. 1 mm kalınlığındaki dentin kesitleri üzerine kompozit rezin siman uygulaması yapılmıştır. İlk uygulanan kompozit rezin simanlar, mekanik olarak dentin yüzeyinden temizlendikten sonra, örnekler rastgele altı gruba ayrılmıştır; Grup 1 kontrol grubu olarak seçilmiş ve herhangi yüzey işlemine tabii tutulmamış, Grup 2'de bulunan örneklere Etilen diamin tetra asetik asit uygulaması, Grup 3'teki örneklere ise Endosolv R uygulanmıştır. Grup 4,5, ve 6' da bulunan dentin kesitlerine ise sırasıyla 1.25 W, 2 W ve 3.5 W güç ayarlarında Er, Cr:YSGG hidrokinetik lazer irradiasyonu yapılmıştır. Dentin kesitlerine yapılan uygulamalar sonrası, tüm gruplardan ikişer örneğin yüzey morfoloji ve özellikleri, taramalı elektron mikroskobuyla (SEM) incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the efficiency of Erbium, Chromium:Yttrium-Scandium-Galium-Garnet (Er, Cr:YSSG) laser in different output powers for removing permanent resin cement residues and therefore its influence on microshear bond strength compared to other (mechanical cleaning and organic solvent application) cleaning methods. 90 extracted, non-carious human molars were sectioned in 1mm thickness to have superficial dentin crosssections. Resin cement was applied to surface of sliced teeth. After the removal of initial cement, 6 test groups were prepared by various dentin surface treatment methods as follows: no treatment (Group 1), ethylene diamine tetra acetic acid (EDTA) application (Group 2), Endosolv R application (Group 3), 1.25 W Er, Cr:YSGG laser irradiation (Group 4), 2 W Er, Cr:YSGG laser irradiation (Group 5) and 3.5 W Er, Cr:YSGG laser irradiation (Group 6). The topography and morphology of the treated dentin surfaces were investigated by scanning electron microscopy (SEM) (n=2 for each group).