Farklı adeziv rezin simanların internal renk değişimlerinin-vitro incelenmesi ve mikrosertlik değerlerinin tüm seramik restorasyonlarının ışık geçirme özelliklerinden etkilenme miktarlarının araştırılması
An in-vitro evaluation of internal color stability and the effect of all-ceramic light transmission characteristics on the microhardness values of various adhesive resin cements
  1. Tez No: 153872
  2. Yazar: EVREN KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA KESERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Adeziv rezin sunanlar zaman içerisinde internal renk değişimine uğrayabilmektedir. Çalışmanın birinci aşamasında 4 farklı marka adeziv rezin simanın light-cure ve dual-cure sertleşme tiplerinin internal renk stabiliteleri ve seramik rengine yansımaları in-vitro olarak incelenmiştir. Rezin siman örneklerin ve rezin siman ile yapıştırılmış seramik örneklerin üzerinden spektrofotometrik yöntemle renk ölçümleri yapılmıştır. Örnekler tuzlandırılmış yaşlanma işlemi (H.Y.) uygulandıktan sonra l yıl süre ile suda bekletilmişlerdir. Tekrarlayan renk ölçümleri (H.Y. sonrası 30 ve 52. hafta) ile ilk renk ölçümü arasındaki renk farkı CIELab renk sisteminde incelenmiştir. Buna göre hiçbir rezin siman grubunda ve hiçbir ölçümde seramik renginde gözle farkedilebilir bir değişiklik ortaya çıkmamıştır. Light-cure rezin simanlar daha iyi internal renk stabilitesi sergilemiş ancak yalnızca bir siman grubunda fark istatistiksel olarak belirgin olmuştur. Çalışmanın ikinci aşamasında rezin sunanların internal renk stabilitesinde önemli bir faktör olan yeterli polimerizasyonun sağlanmasında seramik ışık geçirgenliğinin rolü incelenmiştir. Dört farklı renk ve 4 farklı kalınlıkta tüm seramik disk altından ışınlanan rezin simanların mikrosertlik değerleri ölçülmüştür. Seramik renk ve kalınlığı ışık geçirgenliğini etkilemiştir. Seramik rengi rezin simanlann yalnızca bir grubunda polimerizasyona etki etmiştir. Seramik rengi ancak seramik kalınlığı arttıkça etkili olmuştur. Seramik kalınlığı (Sırını) tüm siman gruplarında polimerizasyonu belirgin biçimde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
An in-vitro evaluation of internal color stability and the effect of all- ceramic light transmission characteristics on the microhardness values of various adhesive resin cements Adhesive resin cements may exhibit a certain amount of internal color change through time. The first part of this study included an in-vitro evaluation of resin cement internal color stability and its influence on the color of all-ceramics. Resin cement samples prepared using four different resin cement groups in light-cure and dual-cure forms and ceramic discs luted using these cements were spectrophotometrically analyzed. All samples were subjected to accelerated aging (weathering) procedure followed by water storage for a year. The difference between initial and subsequent colorimetric measurements (after weathering, 30 and 52 weeks) was determined using CIELab color system. According to results, resin cement color change did not influence the color of ceramics in any groups at any time interval. Light-cure resin groups showed better color stability however the difference was significant in only one cement group. The second part of the study focused on the effect ceramic light transmission on resin cement polymerization which has been addressed as one of the main reasons leading to internal discoloration. Microhardness testing was performed on resin cements cured through four different shades and thicknesses of ceramics. Ceramic shade and thickness was found to affect the amount of light transmission. Ceramic thickness (3mm) was a predominant factor in resin cement microhardness. Ceramic shade was a significant factor only at certain thicknesses and in only some groups.