Tekrarlayan kanal tedavilerinde mekanik ve manuel tekniğin debris ekstrüzyonu ve gutta-perka uzaklaştırma etkinliği açısından karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of mechanical and manual techniques for debris extrusion and gutta-percha removal during retreatment
  1. Tez No: 650598
  2. Yazar: ESMA SARIÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, paslanmaz çelik K-tipi eğelerle balanced-force tekniği (BFT) ve ProTaper Universal Retreatment (PTR-PTU) sistemlerin kloroformlu ve kloroformsuz uygulanmasında, apikalden taşan irrigan ve debris miktarının, yüzey temizliğinin ve çalışma sürelerinin karşılaştırılmasıdır. Örnek sayısı hesaplanmasında 4 grup için grup başına n ≥17 diş gerekliliği görüldü (α=0.05, %80 kuvvet). Çalışmada, 88 adet çekilmiş alt premolar diş kullanıldı. Bu dişler epoksi rezin esaslı kanal patı ve gutta-perka ile dolduruldu ve 28 gün süresince bekletildi. Dişler 4 gruba ayrıldı (n=22). Grup 1: BFT-kloroformsuz, Grup 2: BFT-kloroformlu, Grup 3: PTR-PTU-kloroformsuz, Grup 4: PTR-PTU-kloroformlu. Tekrarlayan kanal tedavisi işlemi sırasında apikalden taşan irrigan hacmi ve taşan debris miktarı ölçüldü. Koronal, orta, apikal üçlüler ve toplamda kanal yüzeyinde kalan artık dolgu materyali stereomikroskop altında incelendi. Gruplar için apikale ulaşma ve toplam çalışma süreleri belirlendi. Veriler ikili karşılaştırmalı Mann-Whitney U ve ikili karşılaştırmalı t-testi ile analiz edildi. Her iki teknik için de kloroformun kullanımı apikale ulaşma ve toplam çalışma süresini azalttı. PTR-PTU tekniği BFT' den daha hızlı idi. BFT için kloroformlu ve kloroformsuz kullanımda yüzey temizliği benzerdi; debris ve irrigan taşkınlığı açısından farklılık görülmedi (p>0.05). PTR-PTU, kloroform ile kullanıldığında, kloroformsuz kullanıma göre, daha etkin yüzey temizliği sağlandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the root canal wall cleanliness, working times and the weight of debris and the volume of irrigant extruding from the apex, during retreatment using ProTaper Universal Retreatment system (PTR-PTU) or balanced-force technique (BFT) with stainless steel K- type files. After the sample size calculation for 4 groups; the number of the teeth for each group was determined as n ≥17 (α=0.05, %80 power). In this study, 88 extracted teeth were used. After root canal obturation, the teeth were stored for 28 days. The teeth were divided into 4 groups (n=22). Group 1: BFT without chloroform, Group 2: BFT with chloroform, Group 3: PTR-PTU without chloroform, Group 4: PTR-PTU with chloroform. The debris and irrigant extruded during the retreatment procedure were measured. The filling material remnants on the coronal, middle and apical thirds and the total surface were evaluated under a stereomicroscope. Total working time and the time to reach the apical foramen were recorded. Data were analyzed by pairwise comparison Mann-Whitney U test and t-test. Chloroform usage reduced the time needed to reach the apical foramen and the total working time for both techniques. PTR-PTU was faster than BFT. The debris and irrigant extrusion, and the canal wall cleanliness were similar when BFT was used with or without chloroform (p>0.05). PTR-PTU with chloroform was more effective than PTR-PTU without chloroform for removing the filling material from the root canal walls (p0.05).