Gömülü mandibuler 3. molar dişlerin cerrahi çekimi sonrasındaki akut faz reaksiyonunun incelenmesi
The Evaluation of acute phase reaction after surgical removal of mandibular third molars
- Tez No: 40138
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN TAHA KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Gömülü mandibuler 3. molarların cerrahi çekimi sonrasında en sık görülen komplikasyonlar ağrı, şişlik ve trismustur. Postoperatif infeksiyon ise bu komplikasyonlara oranla daha az gelişen bir bulgu olup, genellikle ortaya çıkma sıklığı %1 ila %10 arasında değişmektedir. Bu oran dişin gömülü kalma pozisyonu ve preoperatif infeksiyon varlığından kolaylıkla etkilenir. Ancak ağız içerisinde yer alıpta mutlak infeksiyona yol açan belirgin bir mikroorganizmanın olmayışı; gelişen postoperatif infeksiyonlann miks bir yapı sergilemesine neden olur. Çoğunlukla anaerob bakterilerin baskın olduğu postoperatif infeksiyonlann engellenmesi için literatürde bazı otoriteler antibiyotik proflaksisinin gerekliliğine inanırken; bazılarıda bu düşüncenin tamamen karşısında yer alırlar. Ortaya çıkan bu düşünce farkhhğınm sebebi postoperatif infeksiyonun objektif olarak belirlenememesinden kaynaklanır. Bu konuyu araştıran daha önceki çalışmalarda kullanılan parametreler daha çok klinik bulgulara dayanmakta olup, tartışmaya oldukça açıktır. Yapılan bu çalışmanın amacı, gömülü mandibuler 3. molarların cerrahisinde antibiyotik proflaksisinin gerekli olup-olmadığını sadece klinik bulgularla değil aynı zamanda bazı laboratuar testleriylede araştırmaktır. Postoperatif infeksiyonun erken ve geç dönemde belirlenebilmesi için başvurulan yöntem, akut faz reaksiyonunun incelenmesidir. Çalışmamızda C-reaktif protein, haptoglobin, kompleman 3 ve alfa-1 antitrypsinden oluşan akut faz proteinlerinin preoperatif ve postoperatif dönemdeki serum konsantrasyonlarına bakılarak postoperatif infeksiyonun varlığı belirlendi. Buna göre antibiyotik proflaksisi alan grup ile almayan grup arasında istatistiksel olarak herhangi bir fark gözlenmedi. Sonuç olarak gömülü mandibuler 3. molar cerrahisinde antibiyotik proflaksisinin mutlak uyulması gereken bir yöntem olmadığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although pain, trismus and swelling are the most common complications after surgical removal of impacted mandibular third molars, the incidence of postoperative infection is lower than these sequelea and it generally ranges from 1% to 10%. These rates are correlated with the type of impaction and presence of preoperative infection. Since there is no specific microorganism as the cause of infection in the oral region, oral infections are usually concerned as mixed infections containing several species of aerobic and anaerobic bacteria. Since postoperative infections in the oral region usually are caused by anaerobic bacteria, some authors suggest the necessity of routine antibiotic prophylaxis for third molar surgery, where as others reject the use of antibiotics for this purpose. The reason of this controversy is insufficient diagnosis of postoperative infection. In the previous studies concerning the benefit of routine antibiotic prophylaxis for the determination of infection, several clinical symptoms have been used. However, these clinical symptoms may be vague and difficult to elicit. Therefore, such findings that are not well supported with scientific data leads to the existing controversy. The purpose of this study is to evaluate the necessity of routine antibiotic prophylaxis for impacted mandibular third molars surgery by using not only the clinical symptoms but also some laboratory findings. The acute phase reaction is evaluated for determination of the presence of early and late postoperative infection. In the present study the serum levels of acute phase proteins including C- reactive protein, Haptoglobulin, Alpha-1 Antitrypsin and Complement 3, are dedected both preoperatively and postoperatively for diagnosis of postoperative infection. The findings of this study revealed that no statistically significant differences existed concerning the presence of postoperative infection between the groups who received routine antibiotic prophylaxis and who did not. 81In conclusion we suggest that routine antibiotic prophylaxis for impacted mandibular third molar surgery is not a strict concept that should be followed in every single case. 82