Eğri kök kanallarının preparasyonunda kullanılan çeşitli tekniklerin in vitro olarak incelenmesi
  1. Tez No: 40140
  2. Yazar: GÖKHAN GEMEDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMRA ÇALT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda, Balanced Force, Canal Master preparasyon teknikleri ile bu tekniklere özgün olarak tasarlanmış olan flex-R, canal Master U ile Nikel titanyum alaşımından üretilmiş K tipi eğenin ( Naviflex ) ve rutin olarak kullanılan konvansiyonel ( klasik ) ve Step back preparasyon tekniklerinin etkinliklerinin in vitro olarak karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmamızda 20-40° kurvatür açısına sahip 50 adet alt molar dişe ait mesial kanallar, her biri 10 ar kanal içerecek şekilde 5 guruba ayrıldı. Kökler hazırlanan bir metal kalıp içinde polyestere gömüldü. Polyestere gömülmüş olan örneklerden horizontal (yatay) olarak apikalden 2,5, 8 mm yukarda olacak şekilde kesitler alındı. Alınan kesitlerin preparasyon öncesi ve sonrası büyültülmüş fotoğrafları bilgisayara bağlı scanner yardımıyla dijitalize edildi. Giderilen dentin miktarı, kanal transportasyonunun yönü ve miktarı, merkezi oran, yuvarlaklık oranı, preparasyon sonrası kanal şekilleri ve duvar kalınlıkları açısından değerlendirmeler yapıldı. Elde edilen bulgulara göre giderilen en fazla dentin miktarı konvensiyonel teknikte en az dentin ise Canal master tekniğinde tesbit edildi. Kanal transportasyonun yönü açısından tüm tekniklerde orta seviyede distale, apikal seviyede maziyale olmak üzere değişik oranda transportasyon gözlendi. En çok merkezde kalma eğilimini Canal master ve Ni-Ti teknikleri gösterirken en az konvensiyonel teknik gösteriyor. En fazla yuvarlak kanal şekli, canal master tekniğinde görülürken en çok düzensiz kanal şekli konvensiyonel teknikde görüldü Duvar kalınlığı açısından ise canal master tekniğinde en kalın duvar gözlenirken, konvensiyonel ve step-back tekniklerinde duvarlarda en fazla duvar incelmesi görüldü. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of our study is the new developed Balanced Force and Canal Master preparation techniques with Flex R and Canal Master U that was developed especially suitable for them and K type file that was produced from Nickel-Titanium ( Naviflex ) alloy then comparing this two new techniques with both the conventional ( classic ) and step-back preparation thecniques that we use in routine at in-vitro conditions. In our study we used 20-40 curvatural angled 50 mandibular molar teeth's mesial roots by dividing into 5 groups that each can contain 1 0 canals. Then teeth were embedded into polyester in a prepared metal block. We took cross-sections from these embedded species horizontally 2, 5, 8 mm. upper from apical region. Before and after preparation the cross-sectional magnified photographs were digitized by the help of a scanner that was connected to a computer. The amount of removed dentin area, the direction and the measure of canal transportation, central ratio, rounding ratio, canal forms after preparation and the thickness of the walls were examined. According to the findings the highest removal dentin was found in conventional technique and the least amount was established in canal master technique. While examining the canal transportation directions, in all techniques, at mid level to distal and in apical region to mesial direction, different ratios were seen. The maximum tendencies of being in central position were seen in Canal Master and Ni-Ti techniques and the least was seen in conventional technique. The most round canal shape was seen in canal master technique but in conventional technique irregular shaped canals were established. Accordingto the thickness of the walls Canal Master technique was leaving the thickest walls but in conventional and step-back techniques the walls were thinner. 60