Gömülü mandibuler 3. molar cerrahisinde metilprednizolon sodyum süksinatın postoperatif komplikasyonlar üzerindeki etkisinin klinik, laboratuvar, ultrasonografik ve bilgisayarlı tomografik inceleme sonuçları
- Tez No: 40155
- Danışmanlar: PROF.DR. FERDA TAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Gömülü 3. molar dişlerin cerrahi çekimi önemli ölçüde ödem, trismus ve ağrıya neden olmaktadır. Bu çalışmada gömülü mandibuler 3. molar dişlerin cerrahi çekiminden sonra oluşan komplikasyonlarm önlenmesi amacıyla kullanılan metilprednizolon sodyum süksinatm (MP) etkinliği ve olası yan etkileri plasebo ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çift taraflı, benzer konumunda gömülü 3. molar dişleri olan 20 hasta çalışma kapsamına alınmış, operasyonların birinde girişimden hemen önce 125 mg MP, diğerinde ise plasebo intravenöz yol ile, çift kör ve randomize araştırma prensipleri doğrultusunda uygulanmıştır. Fasiyal ödem ultrasonogram ve bilgisayarlı tomografi yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Trismus, preoperatif interinsizal açıklığın ölçümü, ağrı ise operasyon günü ve postoperatif 1. günde kullanılan standart analjezik tablet sayılarının kaydedilmesiyle değerlendirilmiştir. Hipotalamik-pituitar-adrenal (HP A) fonksiyonları incelemek amacıyla operasyon öncesinde, postoperatif 48. saat ve 7. gündeki bazal plazma kortizol değerleri karşılaştırılmış, ayrıca ek 10 hastadan oluşan II. bir grupta bu incelemenin yanında ACTH stimulasyon testi de uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi; MP grubunda ödem, ağrı ve trismusun anlamlı ölçüde azaldığını göstermiştir. Bazal plazma kortizol değerleri postoperatif 48. saatte MP ve plasebo gruplarında belirgin olmayan bir azalma göstermiştir. ACTH stimulasyon testi, MP uygulamasından önce ve sonra bütün hastalarda HPA fonksiyonlarının normal olduğunu ortaya çıkartmıştır. 75Postoperatif dönemde infeksiyon, yara iyileşmesi veya kortikosteroid kullanımıyla ilişkili olabilecek herhangi bir yan etki saptanmamıştır. 18 hasta (%90) MP kullanılan operasyonun postoperatif dönemini plaseboya üstün bulmuştur. Bu çalışmanın sonuçları, kortikosteroid kullanımının kontrendike olmadığı bireylerde, preoperatif metilprednizolon uygulamasının mandibuler 3. molar cerrahisinde görülen postoperatif ağrı, ödem ve trismusun önlenmesinde etkili ve güvenilir bir yöntem olabileceğim göstermektedir. 76
Özet (Çeviri)
SUMMARY The surgical removal of impacted third molars result in considerable pain, trismus and facial edema. In the present study the preventive effect and possible side effects of methylprednisolone sodium succinate (MP) on postoperative complications were compared with that of a placebo. 20 patients undergoing the removal of symmetrically placed bilateral lower third molar teeth were included. In each individual patient, for one side 125 mg IV MP, and for the other side a placebo was given preoperatively on a double-blind random basis. Facial edema was evaluated by ultrasonographic and computed tomographic (CT) examinations and trismus was determined by measuring maximal interincisal opening. Pain was evaluated by recording the number of standard analgesic pills used on the day of surgery and first postoperative day. Hypothalamic-pituitary-adrenal (HP A) axis function was tested by measuring basal plasma Cortisol levels before, 48h and 7 days after each operation and ACTH stimulation test were also performed in 10 additional patients taking the same dose of MP. Statistical analysis of the data revealed significant decrease in edema, trismus and pain in MP group. Basal plasma Cortisol levels showed a non significant decrease in both MP and placebo treated groups. ACTH stimulation test revealed normal HPA axis function before and after MP administration. No clinically apparent infection, disturbance of wound-healing or other corticosteroid related complications were noted. 18 patients (90%) indicated a preference for the overall postoperative course when MP was used. 77In the absence of contraindications for corticosteroid administration, preoperative use of methylprednisolone appears to be a safe and effective method of reducing postoperative complications of edema, trismus and pain following the removal of impacted mandibular third molars. 78