Serebral Paralizi'de rehabilitasyon yaklaşımlarının karşılaştırılması
A Comparative study: Rehabilitation approaches in cerebral palsy
  1. Tez No: 40159
  2. Yazar: HÜLYA ÖZBEŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu çalışma, K.K.T.C.'de Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Ha s t anane s inde SP tanısı konulan toplam 40 çocuk üzerinde K.K.T.C. Spastikler Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkez' inde yapılmıştır. Çocuklar, deney ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubundaki 20 çocuk fizyoterapi prensipleri ile entegre edilen Peto oyun tedavisi ile grup çalışması, kontrol gubu da Bobath yaklaşımlı bireysel fizyoterapi ile takip edilmiştir. Her iki grupta da üst ektremite fonksiyonları, kaba motor aktiviteleri ve geli şimsel alanlar rehabilitasyon öncesi ve sonrası değerlen dirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out at the T.R.N.C. Spastics Special Education and Rehabilitation Center, and included 40 children who were diagnosed at Dr. Burhan Nalbantoglu Hospital as having Cerebral Palsy. Children in the study were divided into two groups; an experimental group and a control group. The twenty children in the experimental group were treated within a group structure with the Peto-play approach h was integrated with physical therapy principles. The children in the control group were treated with individualized physical therapy using the Bobath approach. In both groups the children were observed, tested and assested in the upper extremity functions, gross motor activities and developmental areas, immediately before and after the rehabilitation programs.