Swot analizi
  1. Tez No: 401875
  2. Yazar: SEÇKİN GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAKIF FERECOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Qafqaz University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Stratejik yönetim, geçtiğimiz yüzyılın ikinci yarısından itibaren işletmelerin yönetilmesinde hayati bir önem kazanmıştır. Globalleşme ve teknolojinin ilerlemesi ile yeni oluşumlar, yeni Pazar, siyasi ve iktisadi değişimler, rekabet ortamı işletmelerin ayakta durup devamiyetini sağlaması için stratejik yönetimi özel kılmıştır. Mevzum olan SWOT Analizi stratejik yönetimin araçlarından bir tanesidir. İşletmelerin üstün ve zayıf tarafları, fırsatları ve tehditleri analiz edilerek, fırsatlardan maksimum derecede istifade etmek ve güçlü yönleri ortaya koymaktır. Yaptığım çalışmada SWOT Analizinin bir işletme uygulaması ve süreci ele alınıyor. Sonuç olarak işletmenin avantajları ve dezavantajları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Strategic management gained vital importance since the second half of the previous century. Via the Globalization and technological developments, the appearance of new markets, political and economical changes, competitions between organizations strength the importance of strategic management. My topic, SWOT analysis, is one of the means of the strategic management. It means to benefit and exhibit the powerful sides of management using the opportunities and risks, and analysis. In this project I tried to show the working process and duration of the SWOT analysis. Eventually the advantages and the disadvantages were given.