SWOT analizi ve bir işletme üzerinde uygulaması
SWOT analysis and application on a company
  1. Tez No: 191669
  2. Yazar: CENGİZHAN CEBECİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHMİ ERZİNCANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ivÖZETTEZ BAŞLIĞI: SWOT Analizi ve Bir İşletme Üzerine UygulamaYAZAR ADI : Cengizhan CEBECİOĞLUSWOT Analizi, incelenen kuruluşun; tekniğin, sürecin veya durumun üstün(güçlü) ve zayıf yönlerini belirlemekte ve dış çevreden kaynaklanan fırsat vetehditleri (tehlikelerini) saptamakta kullanılan bir tekniktir. İşletmeler SWOT Analizisonucunda ortaya çıkarılan unsurları değerlendirerek mücadele ettikleri kulvarda önsıralarda olabilmeleri için kendilerine yeni bir strateji geliştirip uygulayabilirler.SWOT Analizi'nde iki ayrı faktör vardır. Bunlar iç ve dış çevre faktörleridir.İç çevre faktörleri, işletmenin kendi içinde ve aynı sektörde mücadele edenrakiplerine göre üstün ve zayıf yönleridir. Dış çevre faktörleri ise çevresel faktörlerinişletme için oluşabilecek fırsat ve tehditlerdir. SWOT Analizi yapılırken bu faktörlerortaya çıkarılarak bir SWOT matrisi üzerinde sıralanır ve karşılaştırılarak işletmeiçin en iyi değerlendirilme yapılır.Bu çalışmada Ekoteks A.Ş.'nin SWOT Analizi yapılarak işletme için olumluve olumsuz bütün unsurlar göz önünde bulundurulup üstünlük, zayıflık, fırsat vetehditler faktörlerinin tespiti üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu faktörler birbirleriylekarşılaştırılarak Ekoteks A.Ş. için en iyi değerlendirilme yapılmıştır.Sonuçta, Ekoteks A.Ş.'nin SWOT Analizi'nde üstünlükleri ile fırsatlarıbirbirine uyumlu hale getirerek ve zayıflıkları ile tehditleri en aza indirerek işletmeiçin yeni bir strateji geliştirilmiştir. Böylece işletme, geliştirilen bu strateji ilegeleceğe daha güvenle bakacaktır.
Özet (Çeviri)
vSUMMARYTITLE OF THE THESIS: SWOT Analysis and Application on a CompanyAUTHOR :Cengizhan CEBECİOĞLUSWOT Analysis, is a method which is used for identifying the strength andweak aspects of the examining the opportunities and threats which stem from theoutside environment. Administrations can develop and practice a strategy forthemselves by evaluating the elements that are revealed from the result of SWOTAnalysis to be foremost the place they struggle.In SWOT Analysis, there are two seperate factors. These are the factors ofinternal environment and external environment. The factors of internal environmentare the strength and weak aspects of institution in relation with the rivals whichstruggle themselves (in their inside) and in the same sector. The factors of externalenvironment, however, are the opportunities and threats which may come about forthe institution. While SWOT Analysis is being made the factors are ordered on aSWOT matrix by revealing out them and the best evaluation is made for theinstitution by making comparison.In this work, SWOT Analysis of Ekoteks A.Ş. was made. By considering allthe negative and positive elements, detection of the strength, weakness andopportunity factors was focused. Besides, these factors have been compared to eachother and thus having been done the best evaluation for Ekoteks A.Ş.Thus, a new strategy for the institution has been developed by harmonizingthe strength and opportunities and by reducing the weakness and threats in SWOTAnalysis of Ekoteks A.Ş. so the institution will look the future more confidently withthis implemented strategy.