Çocuklarında enfeksiyon hastalığı belirtileri görülen ebeveynlerin bir sağlık kuruluşuna başvurularını etkileyen etmenler
The Facts effecting the applications of the parents of the children on whom the symptoms of infection diseases are observed the health institutions
- Tez No: 40205
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNSEL BAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Araştırma, çocuklarında enfeksiyon hastalığı belirtileri görülen ebeveynlerin bir sağlık kuruluşuna başvurularını etkileyen etmenleri saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Hacettepe Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıkları Polikliniği ve Çocuk Acil Servisi, Sağlık Bakanlığına bağlı Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi Poliklinikleri, Sağlık Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesinin ortaklaşa hizmet verdiği Gülveren-Hasköy Sağlık Grup Başkanlığına bağlı Gülveren Sağlık Ocağında yapılmıştır. Bu kuruluşlara 0-6 yaş grubu çocuğunda enfeksiyon hastalıkları belirtileri görüldüğü için başvuran, her kuruluştan 100'er olmak üzere toplam 300 ebeveyn araştırma örneklemini oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak geliştirilen görüşme formu ebeveynlerle görüşülerek doldurulmuştur. Görüşme formunda ebeveynlere, hasta çocuklarına ilişkin tanıtıcı bilgiler ile, hasta çocuklarını bir sağlık kuruluşuna götürmelerini ve başvurdukları sağlık kuruluşunu seçmelerini etkileyen etmenleri belirleyicileri sorular yer almıştır. Elde edilen veriler araştırmacı tarafından elde kodlanmış ve bilgisayarda değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede yüzdelikler ve Ki-kare (x2) testi kullanılmıştır. Değerlendirme sonucunda; ebeveynlerin çocuklarında enfeksiyon hastalığı belirtileri görüldüğünde bir sağlık kuruluşunabaşvuruda geciktikleri ortaya çıkmıştır. Çocuktaki belirtilerle sağlık kuruluşlarına başvuruya kadar geçen sürede evdeki bakıma yönelik olarak da ebeveynlerin yetersizlikleri olduğu saptanmıştır. Ebeveynlerin çocuklarında gördükleri enfeksiyon hastalığı belirtileri ile bir sağlık kuruluşuna başvuru süresini, aylık gelirlerinin, çocukta görülen hastalık belirtisi sayısının etkilediği bulunmuştur. Başvuruda geciken ebeveynlerin büyük çoğunluğunun aylık gelirleri düşük olup sosyal güvenceleri yoktur. Bu ailelerin büyük çoğunluğu belirtilerin kendiliğinden geçmesini bekledikleri için geç kalmışlardır. Hasta çocuğun bir sağlık kuruluşuna götürülmesi kararını veren ebeveynleri, annenin yaşı, aile tipi, etkilemiştir. Annenin eğitimi, ebeveynlerin sosyal güvencelerinin varlığı çocukta görülen enfeksiyon hastalığının kaç belirtisi ile bir sağlık kuruluşuna başvurulacağında etkili olmuştur. Başvurulan sağlık kuruluşlarının seçiminde bu sağlık kuruluşlarının ucuz hizmet vermesi, bu kuruluşun önceden tanınıyor olması, verilen hizmetin kapsamı ve ulaşım kolaylığı etkili olmuştur. Ayrıca başvurulan sağlık kuruluşlarının seçiminde, aile tipi ebeveynlerin aylık gelirleri, sosyal güvenceleri çocuğun bir sağlık kuruluşuna götürülmesine karar veren ebeveyn/ebeveynler, çocuklarla ilgili bakım, beslenme sağlık konularında karar veren ebeveyn/ ebeveynler de önemli rol oynamıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara yönelik bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI. SUMMARY The facts effecting the applications of the parents of the children on whom the symptoms of infection diseases are observed the health institutions. This study is done descriptively for determining the facts effecting the applications of the parents of the children on whom the symptoms of infection diseases are observed to the health institutions. Place of the research: The Polyclinic of Infection diseases, Children Hospital University of Hacettepe and Children Hospitals of Dr. Sami Ulus and Gülveren Rural Health Center which are affiliated to the ministry of Health. The samples of the research are 300 parents who have applied to the stated institutions and on whose children of 0-6 age group the symptoms of infection diseases have been observed. Data are gathered by using survey method. Percentage and chi-square importance tests have been used for the evaluation of data. In this research it's finally stated that the applications of the parents on whose children the symptoms of infection diseases have been seen are effected by their ages, education, working conditions, 75monthly level of incomes, the existence of their social securities, type of family, the demographic characteristics of the child, the number of the symptoms observed on the child, the duration in which these symptoms have continued and home remedies. In additon, it's stated that the parents are determining the health institution they apply because of the travelling facilities, the service's being economic and comprehensive and their acquaintance to the stated service. In the light of the consequences determined from the research, some suggestions about giving the parents a health education and a more effective health service have been produced. 76