Koroner bakım ünitesinde yatan miyokard enfarktüslü hastaların anksiyete düzeyinin ve hastaları etkileyen fiziksel çevre stresörlerinin belirlenmesi
Assesing the level of anxiety and physical environmental stressors affecting the patient with myocardial...
  1. Tez No: 40204
  2. Yazar: ZEYNEP CANLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REFİA SELMA GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Özet Araştırma koroner bakım ünitesine yatan miyokard enfarktüslü hastaların anksiyete düzeylerinin saptanması Ve koroner bakım ünitesi çevresindeki stresörlerin tanımlanması amacıyla yapılmıştır. *~ Araştırma tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini koroner bakım üniteleri yönünden benzer özellik taşıyan üniversite hastanelerinden birine 1 yıl içinde miyokard enfarktüsü tanısı ile gelen hastalar oluşturmaktadır. Ankara Üniversitesi İbn-i Sina hastanesinde 15.8.1994 ve 16.1.1995 tarihleri arasında yatan 100 hasta araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veriler hastalara anket formu uygulanarak toplanmıştır. Anket formu, Hasta tanıtım formu, hastaların anksiyete düzeylerini belirleyen kendini değerlendirme formu ve hastaları koroner bakım ünitesinde etkileyen stresörleri tanımlayabilmek amacıyla geliştirilen Koroner Bakım ünitesine ilişkin Durumlar formundan oluşmaktadır. Hastalara miyokard enfarktüsünün 3. gününde anket formu verilip, cevaplandırılması istenmiş ve anket formu hastalar cevaplandırdıktan sonra geri alınmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler yüzdelik hesaplan, varyans analizi önemlilik testleri kullanılarak bilgisayarda S AS programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda hastaların orta düzeyde anksiyetesi olduğu ve cinsiyet, eğitim, meslek sürekli anksiyete düzeyinde, geçirilen miyokard enfarktüsü sayısı ise hem sürekli hem de durumluluk anksiyete düzeylerinde etkili değişkenler olarak belirlenmiştir. Hastalan koroner bakım ünitesinde etkileyen stresörler ile ilgili olarak, çevreden kaynaklanan durumlar grubunda 12, personelden kaynaklanan durumlar grubunda 2, hastadan kaynaklanan durumlar grubunda ise 1 durum stresör olarak saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted in order to assess the degree of anxiety and to define the stressors within the coronary care unit in the patients admitted with myocardial infarction. The study was planned as a defining one. The universe of the research constituted the patients who were admitted within 1 year to one of the university hospitals which has the some cheracteristics related to coronary care units. The research sample were 100 patients who were admitted to Ankara University, îbn-i Sina Hospital from August 15, 1994 to January 16, 1995. The data from the research were gathered from questionnaire given to the patients. Questionnaire included the patient's identity form, self-assesment form which determines the level of anxiety of the patients and the condition form related to coronary care unit which was designed in order to define the stressors affecting the patients in the coronary care unit. Qestionnaire was given to the patients to answer in the 3 rd day of admittance and taken back often completing. All the data gathered from the research were assesed by computer using percentage calculations, and variance analysis significance tests. After assessing the data, it appeared that the patients had medium level of axiety. Gender, education and occupation were effective variables in the level of trait anxiety, and the numbers of heart attacks were effective variable both in the state and trait anxiety levels. The were 12 stressors originated from environment, 2 from staff and 1 from the patients as affecting the patients in the coronary care unit. Some suggestion have been developed from the findings of the reseacrh. 76