Kanserde kemik metastazları ve tedavide radyoterapinin yeri
- Tez No: 40218
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DURSUN DEDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Çalışmamızın birinci kısmında, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'na Haziran 1993 - Mayıs 1995 tarihleri arasında tüm vücut kemik sintigrafısi tetkiki için gönderilen çeşitli primer tümörleri olan 197 hasta, kemik metastaz lokalizasyonlarının dağılımını tespit etmek amacıyla retrospektif olarak incelendi Hastaların 81'inde (%41.11) kemik metastazı tespit edildi Bunların % 87.65 'i multipU %12.34'ü soliterdl En sık kemik metastazına sebep olan kanser türleri sırasıyla meme, prostat ve akciğer kanserleriydi İskelet sisteminde en çok metastazın kolumna vertebraliste (%31.43) olduğu görüldü. Bunu sırasıyla koştular (%23.10), femur (%11.36), pelvis (%9.84) ve Uranium (%7.95) izliyordu. Çalışmamızın ikinci kısmında, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'na Mayıs 1992 - Mayıs 1995 tarihleri arasında başvuran ve ağrılı kemik metastazı olan hastalarda, 5 x 400cGy ve 10 x 300cGy' ük tedavi programlarının ağrı palyasyonu üzerindeki etkinliğini araştırmayı amaçlayan prospektif randomize bir çalışma başlattık Hastalarımıza uyguladığımız tedavi şemaları arasında, 10 x 300cGy'lik doz-fraksiyon rejiminin uygulandığı tedavi gruplarında cevap oranları daha yüksekti. Tedaviye cevap süresi ve ileride görülebilecek komplikasyonlar yönünden de 10x300cGy'ük tedavi programı daha avantajlı görünüyordu. Bu nedenle, ağrılı kemik metastazı olan hastalarda 10x300cGy'lik tedavi şemasının tercih edilebilecek bir tedavi programı olduğu görüldü. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first part of the study, 197 patients with different types of primary tumours that applied to Nuclear Medicine Department of The School of Medicine, Atatürk University between June 1993 and May 1995 for the purpose of a total investigation of bone scintigraphy were evaluated retrospectively in order to determine the bone metastases localization distirbution. Eightyone of them(41.11%) have had bone metastases. Of these 87.65% had multiple, 12.34% had solitary metastases. Most of bone metastases were due to breast, prostate, and lung cancers. In the skeleteal system the most bone metastases were seen in columna vertebralis(31.43%). Other localizations were costa 23.10%, femur 11.36%, pelvis 9.84% and cranium 7.95% respectively. In the second part of the study, we performed a prospective study on patients applied with painful bone metastases to Radiation Oncology Department of The School of Medicine, Atatürk University between May 1992 and May 1995 in order to determine the efficacy of 5x400cGy and 10x300cGy on pain palliation therapy programmes. Satisfactory responds were obtained in 10x300cGy dose-fraction therapy group compared to the 5x400cGy programmcThis 10x300cGy dose-fraction programme seemed to be more advantageous in respect to possible future complications and respond duration to the therapy. For this reason 10x300cGy therapy programme is a preferable one in patients with painful bone metastases. 51