Total parenteral beslenmenin parvoviral hemorajik gastroenteritisli köpeklerin sağaltımına etkisi
  1. Tez No: 79571
  2. Yazar: NACİ ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET ÜNSÜREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Total Parenteral Beslemenin Parvoviral Hemorajik Gastroenteritisli Köpeklerin Sağaltımına Etkisi Bu çalışmada, yaşlan 2-6 ay arasında, değişik ırk ve cinsiyette, 20'si PVGE'li, 10'u sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 30 köpek kullanıldı. Sıfınncı, 24., 48.ve 72.saatlerde alman kan örneklerinde hematolojik parametreler (RBC, MCV, Hct, WBC, Hb), kan gazı değerleri (pH, pC02, p02, HCO_3, Baz durumu) ve biyokimyasal parametreler (serum total protein (TP), albumin, BUN, kreatin, glikoz, trigliserit, kalsiyum, potasyum, sodyum, ALT ve AST) incelenerek TPB'nin PVGE'in sağaltımındaki etkinliği araştınldı. Parvokit kullanılarak PVGE oldukları saptanan 20 köpek, biri klasik sağaltım grubu (grup 2), diğeri modifiye sağaltım grubu (grup 3) olmak üzere onarlı iki gruba ayrıldı. Klasik sağaltım grubuna klasik tedavi prosedürü, modifiye sağaltım grubuna ise klasik tedavi + total parenteral beslenme(TPB) uygulandı. Muayene ve değerlendirme protokollerine göre yapılan ilk klinik muayenede klasik sağaltım grubundaki köpeklerden 2'sinin orta, 8'inin şiddetli derecede, modifiye sağaltım grubunda ise 3'ünün orta ve 7'sinin şiddetli derecede PVGE'den etkilendiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Efficiency of total parenteral nutrition on the treatment of parvoviral hemorrhagic gastroenteritis in dogs In this study, twenty dogs with Parvoviral gastroenteritis (PVGE) and ten dogs as a control group total 30 dogs in different breeds and sexes and ranging in age from 2 to 6 months were used. Blood samples were collected and examined for haematological parameters (RBC, MCV, Hct, WBC, Hb), blood gases values (pH, pC02, p02, HCO"3, Base status) and blood biochemical profiles (serum total protein, albumin, BUN, creatine, glucose, triglyceride, calcium, potassium, sodium, ALT and AST) at times 0, 24, 48 and 72 hours of the trail and the efficiency of TPN (Total parental nutrition) in the treatment of PVGE were investigated. The parvokit were used to confirm the PVGE in dogs with heamorrhagic gastroenteritis. The dogs with PVGE were divided into two groups. One of the group (classical treatment group) was treated with normal classical treatment procedure and the other group (modified treatment group) was given classical treatment procedure plus TPN. Basing the biochemical examination and the evaluation protocol, in classical treatment group 2 dogs were mild and 8 dogs were severelly ill while in modified treatment group 3 dogs were mild and 7 dogs were severelly ill. The mean venous blood pH for both classical treatment group and modified treatment group were significantly low with respect to the control group before treatment.