Acoustical assessment of music halls with variable systems through objective and subjective methods: The case of Bilkent Music Hall
Değişken sistemlere sahip müzik salonlarının akustik özelliklerinin objektif ve subjektif yöntemlerle değerlendirilmesi: Bilkent Konser Salonu vakası
- Tez No: 927703
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHRE SÜ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Konser salonlarında değişken akustik unsurlara duyulan ihtiyaç, farklı türde müzikal performansların gerektirdiği akustik koşullardan kaynaklanmaktadır. Önceki araştırmalar, pasif değişken akustik çözümler ile akustik koşulların çeşitli performans ihtiyaçlarına uygun şekilde adapte edilebileceğini öne sürmektedir. Bu çalışma, Ankara' da yer alan Bilkent Müzik Salonu'na odaklanarak senfonik müzik salonlarında pasif değişken akustik yöntemlerin sorunlarını ve potansiyellerini araştırmaktadır. Bu müzik salonu, Bilkent Senfoni Orkestrası'nın (BSO) ana performans alanı olarak hizmet vermekte olup, Türkiye'deki en erken değişken akustik örneklerinden biridir. Çalışmanın temel amacı, mevcut değişken akustik sistemin, orkestra müziği, oda müziği, koro ve vokal eşlikli orkestra performansları, solo resitaller ve ara sıra yapılan konuşma ağırlıklı etkinlikler gibi çeşitli performanslar üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Metodoloji, Bilkent Müzik Salonunun mevcut değişken akustik sistemini (kumaş kaplı açılabilir ahşap kapılar) değerlendirmek için akustik saha ölçümleri ile başlamaktadır. Ölçümler sonucunda salonda düşük frekanslarda olddukça düşük çınlama süreleri tespit edilmiştir. Bunu takiben, BSO üyelerine ve Bilkent Müzik Konservatuvarı öğretim üyelerine ve öğrencilerine uygulanan yüz yüze ve çevrimiçi anketler yoluyla öznel testler yapılmıştır. Bu analizler, saha testi bulgularını desteklemekte ve müzisyenlerin mekandaki akustik deneyimleri hakkında öngörüler sunmaktadır. Daha sonra bulgular dünya çapındaki emsal vakalarla karşılaştırılmıştır. Salondaki ana sorun olarak belirlenen düşük frekanslardaki aşırı ses yutumuna iç mekan kaplama malzemelerinin katkısının araştırılmasının gerekliliği ortaya çıkmıştır. Son aşamada, akustik benzetimler ile öncelikle salonun dolu kullanım halinde objektif akustik metrikler hesaplanmış, sonrasında mevcut akustik koşulları salonun farklı müzik performanslarına uygun hale getirecek şekilde tasarım önerileri akustik simülasyon yöntemi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In concert halls, the need for variable acoustics elements arises from the diverse demands posed by different types of musical performances. Previous research suggests that incorporating passive variable acoustic solutions can effectively adapt acoustical conditions to suit various musical performance needs. This research explores the challenges and potentials associated with passive variable acoustic techniques in symphonic music venues, with a focus on Bilkent Music Hall in Ankara, Türkiye. This venue serves as the main performance space for the Bilkent Symphony Orchestra (BSO) and is one of the earliest examples of variable acoustics systems. Over this case, the impact of the existing variable acoustic system for diverse musical performances such as chamber music, orchestral music, orchestral music with choir and vocal accompaniment, solo recitals, and occasional speech-oriented activities is investigated. The methodology begins with acoustical field measurements to evaluate the existing variable acoustic system at Bilkent Music Hall, which consists of operable wooden doors with fabric backing. This analysis highlights the need to investigate the contribution of interior finishing materials to excessive sound absorption at low frequencies, as one major problem of the hall. As a second step of the methodology, subjective data is collected through questionnaire and online surveys that are administered to BSO members and Bilkent Music Conservatory faculty and students. The analysis offers insights into the musicians' acoustical experiences and acoustical preferences in relation to the venue. Later, the findings are compared with precedent cases worldwide. The final step of the study is acoustical simulations that is applied first to assess the occupied state of the hall then to evaluate the proposed design intervention for improving the acoustical comfort within the hall for different music performances.