Bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin triyaj bilgisi
Knowledge of triage nurses working at a university hospital
  1. Tez No: 402890
  2. Yazar: SELDA BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Araştırma Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin triyaj bilgilerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan hemşireler oluşturdu (165). Örneklemini ise çalışmanın yürütüldüğü sırada doğum, yıllık/mazeret izninde olmayan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 76 hemşire oluşturdu (katılım oranı %46). Veriler 10 - 20 Mayıs 2016 tarihleri arasında araştırmacı tarafından hazırlanan“Anket Formu”aracılığıyla görüşme yöntemiyle elde edildi. Verilerin değerlendirilmesinde oran, ortalama (x), standart sapma (SS), Mann Whitney U test ve Kruskall Wallis test kullanıldı. P < 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Bulgular: Hemşirelerin %78.9'u mesleki eğitimleri, %32.9'u mezuniyet sonrası triyaja ilişkin bilgilendirildiklerini ve %55.7'si aldıkları eğitimlerin klinik uygulamalarında yararlı olduğunu düşündüklerini bildirmekle birlikte %67.1'i kurum/birimlerinde triyaja yönelik herhangi bir eğitim uygulanmadığını ve %60.5'i triyaj bilgi ve becerilerini kısmen yeterli/yetersiz bulduklarını bildirmişlerdir. Hemşirelerin toplam 18 soru üzerinden hesaplanan triyaj bilgi puan ortalaması 11.14 ± 3.64 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This is a descriptive research and the aim was to determine triage knowledge of nurses working at Near East University Hospital. Instrument and Method: Population of the research included (165) nurses working at at Near East University Hospital. Sample of the research included 76 nurses (participation ratio % 46) who were volunteer to participate in the research and who did not go for vacation for any reason such as birth, annual/compassionate leave. Data were collected with“Questionnaire Form”prepared by the researcher. Interview method was used to collect the data between the dates of 10 May and 20 May 2016. Data were analyzed with ratio, mean (x), standard deviation (SD), Mann Whitney U test and Kruskall Wallis test. Data were evaluated based on P0.05).