Electronic properties of single wall carbon nanotubes with introduction to apertureless near field scanning optical microscopy
  1. Tez No: 402897
  2. Yazar: HABİBE DURMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ERIC BORGUET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Temple University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde taramali tunelleme mikroskobu (STM) ve atomik kuvvet mikroskobunun (AFM) işlenmiş HNO3 ve ark ateşleme metodu ile üretilmiş tek duvarlı karbon nanotüplerin (SWCNT) özellikleri çevre şartlarında açıklanmıştır. STM, SWCNT' leri karakterize etmede, özelliklede elektronik özelliklerin belirlenmesinde bir anahtar metod olmaya devam etmektedir. Üretilen SWCNT'ler, metalik ve yarıiletken yapıdaki SWCNT' ler paketi şeklindedir. Bu çalışmadaki en büyük zorluk tek bir karbon tüpü karmaşık yapıdan ayırmak ve durum yoğunluğunu (DOS) çevre şartlarında belirleyebilmektir. Bazi calismalar, tek duvarlı karbon nanotüplerin özelliklerinin yüksek vakumlu STM (UHV-STM) kullanılarak belirlenebileceğini göstermektedir. Bu çalışmanın temel amacı ise, tek duvarlı karbon nanotüpleri incelemek ve taramalı mikroskop çeşitleri olan STM ve AFM ile deneyim kazanmaktı. Aynı zamanda, bu çalışma ile doktora çalışmamda kullanacağım Açıklıksız Yakın-Alan Taramalı Optiksel Mikroskop (ANSOM) a bir ön çalışma olarak Taramalı Mil Mikroskobunu (SPM) kullanma becerilerimi geliştirdim ve bu tezde ANSOM tekniğinden genel olarak bahsettim.
Özet (Çeviri)
This thesis describes Scanning Tunneling Microscopy (STM) and Atomic Force Microscopy (AFM) experiments investigating the electronic density of state of HNO3 treated, arc-discharged produced Single Walled Carbon Nanotubes (SWCNTs) in order to characterize them in ambient condition. STM continues to be a key method for characterizing SWCNTs, particularly in regards to their electronic properties. The produced SWCNTs consist of bundles of metallic and semiconducting Single Walled Carbon Nanotubes (SWCNTs). The challenge in this work is to isolate individual tubes and determine the electronic density of states of SWCNTs in ambient conditions. Some studies show that the SWCNTs can be characterized by using Ultra High Vacuum STM (UHV-STM). The primary aim of this work is to study SWCNTs and to familiarize with STM and AFM techniques. I also myself improved my skills of using Scanning Probe Microscopy (SPM) techniques to conduct Apertureless Near-Field Scanning Optical Microscopy (ANSOM) for my Ph.D and have included a review of this technique.