Entrobius vermiculars'ın (kıl kurdu) bazı Malatya merkez ilkokulu öğrencilerinde yayılışına ailesel faktörlerin etkisi
- Tez No: 403956
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN M. GÖZÜKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
E.vermicularis' in yayılışı silesel faktörlere haçlı olarak Malatya'nın bazı merkez ilkokullarında 1. ve 2. sınıf öğrencileri üzerinde araştırılmıştır. Bu çalışmada parazitin bulunması perianal bölgede yumurta teşhisine dayanmaktadır. Yumurta teşhisi için de selofanlı lam yöntemi uygulanmıştır. Ailesel faktörler olarak, cinsiyet, annenin ve babanın öğrenim durumu, ailedeki çocuk sayısı, aile gelir düzeyi ve temizlik eşyası kullanımı ele alınmış tır. Çalışmalar on ilkokulda yürütülmüştür. Yapılan araştırmada,ailesel faktörlere bağlı olarak, parazitin bulunuş oran lan okullara göre şu şekildedir. 12 Eylül ilkokulunda % 16.35, Gazi ilkokulunda % 24.24, 23 Nisan ilkokulunda % 30.93, SürriEr ilkokulunda % 33.45, Ziya Gökalp il koklunda % 35.58, Ahmet Parmak ilkokulunda % 40.05, Karakavak ilkokulunda % 45.83, Mehmet Akif ilkokulunda % 48.15, Muhitti Özmumcu ilkokulurda % 56.45 ve Hacı Halil Çiftlik ilkokulunda % 66.66 dır.
Özet (Çeviri)
The insidancs of Enterobius uermicularis (pinuorm) have been investigated depended an familial factors, in primary schools in thE first and second years (6-8 years old) in Malatya . İn this investigation, the diagnosis of E.vermicularis have been determined on the perianal region to recognize of pinuorm bods. İn this work cellulase-tape method ties used. As familial factors, sex, parental education, number of children, monthly income of the family and the use of cleaning materials were tested. tdhen the parasite infection uas evaluated fnllouing percentages were found for each primary school; 16.85% for 12 Eylül, 24.24% for Gazi, 30.93% for 23 Nisan, 33.45% for Sümer, 35.58% for Ziya Gokalp, 40.05% for Ahmet Parlak, 45.83% for Karakavak, 48.19% for Mehmet Akif, 56.45% for Muhittin Üzmumcu and 66.66% for Hacı Halil Çiftlik primary school. İn the result of statistical tests significiant correlations were found between insi dance of pinuorm and parental education, number of children, monthly income of the family and the use of cleaning materials (P 0.05). Non educated parents and primary school educated parents those that havE 10 or more than 10 member in the family low income levels and haphazard use of cleaning materials were found to be most effective factors in the insidance of parasite .