Entrobius vermucularis'in (kılkurdu)bazı Malatya Merkez İlkokulu öğrencilerinde yayılışına çevresel faktörlerin etkisi
  1. Tez No: 403959
  2. Yazar: MURAT ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NİHAT BOZCUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada Malatya Merkez İlçesine bağlı, birbirinden sosyo-eka-namik yönlerden farklılık gösterdiği varsayılan on ilkokulun birinci ve ikinci sınıf öğrencileri üzerinde Graham'ın“Scotch selofanlı-lam yöntemi”kullanılarak Entsrobius vermicularis (kılkurdu) yayılışı saptanmıştır. Araştırmada toplam 27A8 öğrenci üzerinde çalışma yapılmış ve bu öğrencilerden toplam olarak 1013'ünde(%36.Bo) kılkurdu enfeksiyonu saptanmıştır. Diğer taraftan parazit yayılışı okullara göre incelendiğinde, Hacı Halil Çiftlik İlkokulunda %G6.GG, Muhittin □zmumcu İlkokulunda %56.45, Mehmet Akif İlkokulunda %48.20, Karakavak İlkokulunda %^5.88, Ahmet Parlak İlkokulunda %A0.00, Ziya Gökalp İlkokulunda 9(35.53, Sümer İlkokulunda %33.A6, 23 Nisan İlkokulunda %30.93, Gazi İlkokulunda %2A.25 ve Oniki Eylül İlkokulunda %16.8b oranında E.vermicularis enfeksiyonu saptanmıştır. Parazit taraması yapılan bu öğrencilere bir anket düzenlenerek, hangi çevresel koşullarda yaşadıkları belirlenmiş ve E.vermicularis yayılışında rol oynayabileceği düşünülen bu çevresel faktörlerin etkisi istatistiksel alarak değerlendirilmiştir. Elde edilen verilere göre, parazit yayılışı ile konut türüCmüstakil ev ve gecekondu), konutlardaki tuvaletlerin durumu(bahçedeki tuvalet), kanalizasyon bağlantısı(bağlantı olmaması) ve çocukların oyun slan-larıCbahçe, ev içerisi, diğer alanlar) arasında önemli bir ilişki bulunmuştur (PC0.G5). Bu ilişki kılkurdu enfeksiyonunu arttırıcı yöndedir. Diğer taraftan kullanma suyu kaynağıve önceki parazit bulgusuna bağlı olarak E.vermicularis yayılışı ayrı ayrı karşılaştırılarak incelendiğinde istatistiksel olarak önemli bir fark bulunamamıştır (P > D.05). Çalışmada, kılkurdu yayılışının toplum sağlığı ile ilişkisi tartışılmakta ve en aza indirilmesi için bazı öneriler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this investigation, the effects of some environmental factors upon the distribution of Enterobius vermicularis (pinmorm) among some school children (in the first and second year; 6-8 years old) of 10 primary schools in Malatya province have been studied. The schools and the students are representative of various socio-economical levels of families. During this work, Graham's (1941) Scotch cellulose-tape method mas utilised for diagnosis of pinmorm eggs. In this research a total of 27*40 student mas studied and the overall incidence of parasite infection mas 1013 mhich mere found to be 36.86%. When the parasite infection mas evaluated the folloming percentages mere found for each primary school: 66.66% for Hacı Halil Çiftlik, 58.45% for Muhittin Ozmumcu, 48.20% for Mehmet Akif, 45.88% for Karakavak, 40.0% for Ahmet Parlak, 35.58% far Ziya Gökalp, 33,46% for Sumer, 30.93% for 23 Nisan, 24.25% for Gazi and 18.88% for 12 Eylül primary school. A questionaire form mas also delivered to each student (to be filled up by their families) in order to assess their environmental condition in mhich they are living. The effect of each defined factor mas analysed statistically for each school as mell as for total number of students. On the basis present data it mas found that there is good correlation betmeen the distribution of pinmorm and the folloming factors: the type of housing (independent house and slums-gecekondu), the situation of toilet in houses (toilet in the garden), the semerage (if there is no connection), the playing grounds of children (anymhere, in garden or in the house).