Toprak örneklerinde bazı eser elementlerin (Bi,Cd,Co,Cu,Fr,Mn,Ni,Pb,Zn) atomik absorpsiyon spektrofotometrisi ile tainlerinde halka tekniğinin yeri
- Tez No: 403962
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF GÜÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma ile çeşitli toprak ekstraktlarmdaki bazı metal iyonlarının Atomik Absorpsiyon Spektrometre-si (AAS) ile analizlenebilirliği incelenmiştir.Bunun i-çın bir Ön deriştirme işlemi uygulanması düşünülmüş ve aktif karbon ile deriştirme seçilmiştir.Yapılan çalışmalar sonunda çalışılan 9 metal göz önüne alındığında en iyi kompleksleştiricinin amonyumpirolidinditiyokar-bomat (APDC) ve en uygun pH m 7.5 - 8.0 olduğu görülmüştür. Analizlenen elementlerden Cd,Pb,Bi ve Pb un dana düşük derişimierini doğrudan analizleyebilmek için platin halka tekniği uygulanmış ve enjeksiyon tekniğine göre 10 katlık bir duyarlık artışı sağladığı görülmüştür.Platin halka yerine iridyum halkanın kullanılmasıyla Cu ve Mn nm da,yine 10 katlık bir duyarlık artışıyla analizle-nebileceği görülmüştür.Halka tekniğine seramik tüpün eklenmesiyle Pb,Cd,Bi ve Zn için 10 katlık,Cu ve Mn için 2 katlık ek bir duyarlık artışı sağlanmıştır. Halka tekniği toprak ekstraktlarınm analizlenme-sine uygulandığında 10 gramlık bir toprağın su ekstrak-tmdaki eser metallerin bile doğrudan veya aktif karbon zenginleştirmesine takiben kolaylıkla analizlenebileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work,the applicability of Loop-AAS method for the determination of trace elements in soil extracts have been discussed. In the work,the metals are preconcentrated by comp- lexing with APDC at pH 8 and filtered through a activated carbon covered filter.The loop-AAS method is applied for the determination of Pb,Cd,Zn and Bi by using platinum as loop material,and also Cu and tin by using iridium as loop mat erial.It has b e en s e en that "che detect ion 1imit based by a factor of 10 for the loop AAS methot.On the other hand,the seramic tube is also used to increase the detectior limit and it is seen that,the detection, limit is increased by another factor of 10 for'Zn,Cd,Pb,Bi and by a factor of 2 for tin and Cu.This is an important advantage in the analysis of soil extracts.Because some soil extracts ( e.g.EH^Ac, water etc.) include very low amounts of metals.lt has been seen that the application of loop-AAS methot with seramic tube followed by an activated carbon preconcentration step, the soil extracts and even water extracts,can be analyzed with ease.