Adana ve İçel sınırları içinde yetişen önemli yenen ve zehirli mantarlar üzerinde taksonomik araştırmalar
- Tez No: 403963
- Danışmanlar: PROF. DR. NASUH ÖDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, 1991-1992 yıllarında Adana ve İçel yörelerinden "toplanan ve yenen ve şehirli mantarlar üzerinde yapılmıştır. Arazi çalışmaları sırasında toplanan bütün türlerin fotoğrafları kendi habitat larinda çekilmiş, morfolojik, ekolojik özellikleri ve yöre halkının tür hakkmdaki bilgileri kaydedilmiştir. Arazi ve lahoratuvar çalışmalarının sonucu olarak, 22 familyaya ait 67 yenen ve zehirli mantar türü testit edilmiştir. Bunların 43'i yenir İ9'u zehirlidir. Yenen türler: Sorcheİla cónica, Sorche İla escalenta, Verpa cónica, He İve İla crispa, Gomphus clavatus, Ramaria botrytis, Rhizopogon luteolus, Rhizopogon roseolus, Lycoperdon molle, Lycoperdon perlatum, Phallus impudicus. Boletus chrysenteron, Suillus bellinii, Suillus granulatus, Suillus luteus, Leccinum aurantiacum, Chroogomphus rutilus, Lentinus tigrinus, Pleurotus ostreatus, Hygrophorus chrysodon, Armillaria mollea, Cİitocybe geotropa, Lacearia laccata, Lepista saeva, Lepista nuda, Oudemansiella radicaba, Tricholorca caligatura, Tricholoma COİOS3US, Tricholoma terreum, Pluteus anrantiorugosus, Volvoriella speciosa, Aman, i ta caesarea, Aman ita codinae , Amanita ovoidea, Sacrolepiota axcoriata, Sacrolepiota mastoidea, Macrolepiota procera, Agaricus hisporus, Agaricus campestris, Agaricus cupreobrunneus, Coprinus comatu3, Coprinus micaceus, Agrocybe cylindrica, Lactarius deliciosus, Russula delica, Russula ochroleuca, ve Russula xerampelina türleridir. Zehirli türler: Sarcosphaera crassa, Ramaria formosa, Boletu3 satanas, Paxillu3 involutus, Omphalotus olearius, Mycena pura, Tricholoraa ustale, Amanita pantherina, Aman ita phalloiaes, Amanita rubescsns, Lepiota heİveola, Lacrymaria lacrymabunda, Panaeolus foenisecii, Hypholoma fasciculare, Hebeloma crııstulinit örme, Hebeloma sinapizans, Inocybe fastigiat-a, Inocybe geophylla ve înccybe patouillardii türleridir. Floristik kayıtlar ıraısa göre bu türlerin 14'ü, Verpa conica, Sarcosphaera crassa, Gomphus clavatus, Lepista saeva, Leccinum aurantiacum, Tricholoma colossus, Kacrolepiota raastoidea, Amanita codinae, Amanita ovoidea, Pluteus aurantiorugosus, Agaricus cupreobrunneus, Hebeloma crustulinif örme, Hebeloma sinapisans ve Inocybe patouillardii ülkemiz için yeni kayıttır. Diğer taraftan Hebeloma genus olarak ülkemiz için yeni kayıttır. Teşhis edilen bütün mantar türlerinin deskripsiyonu hasırlandı. Taksonoraik, ekolojik, yenilebilirlik ve yayılışları tartışıldı. Fotoğraflar, çizimler ve sösü edilen familya, genus ve türlerin teşhis anahtarları verildi. Çalışmada geçen türler Malatya İnönü üniversitesi Herbaryumunda saklanmaktadır. ANAHTAR KELİMELER Yenen ve Zehirli Mantarlar, Taksonomi
Özet (Çeviri)
The present study is based on the edible' and poisonous mushrooms collected from Adana and İçel provinces between 1931 and 1392. During excursions, photographs of all species have been taken in their habitats, and morphological, ecological features and knowledge of local people on collected mushrooms have been recorded. As a result of field and- laboratory studies, 67 species of edible and poisonous mushrooms belonging to -22 families are identified. Of these 43 are edible and 19 are poisonous. Edible species are: Morchella cónica, Morchella esculenta, Verpa cónica, Heİve lia crispa, Gomphus clavatus, Samaria botrytis, Rhizopogon lúteolus, Rhizopogon roseolus, Lycoperdon molie, Lycoperdon perlatum, Phallus impúdicos, Boletus cbrysenteroa, Suillus bellinii, Suillus granulatus, Suillu3 luteus, Leccinum auraatiacuia, Chroogomphus rutilus, Lentinus tigrinus, Pleurotus ostreatus, Hygrophorus ~ chrysodon, Arroillaria meIlea, Clitocybe geotropa, Lacearla laceaba, Lepista saeva, Lepista nuda, Oudemansie lia radicaba. Tricholoma caligaturn, Tricholoma colossus, Tricholoma terreuio, Pluteus auraatiorugosus, Volvoriella speciosa, Amanita caesarea, Amanita codinae. Amanita ovoidea, Macrolepiota excoriaba, Macrolepiota mastoidea, Macrolepiota procera, Agaricus bisporus, Agaricus campestris, Agaricus cupreobrunneus, Coprinus comatus, Coprinus micaceus, Agrocybe cylindrica, Lactarius deliciosos, Russula delica, Russula ochroleuca, and Russula xerampelina. Poisonous species are: Sarcosphaera crassa, Ramaria f ortaosa, Boletus satanas, Paxiilus involutus, Ompfcalctus olearius. Mycoaa pura, Tricholoma ustale, Amanita pantherina, Amanita phalloides, Amanita rubescens, Lepiota helveola, Lacrymaria lacrymabunda, Panaeolus foenisecii, Hypholona fasc; iculare, Hebeloma crustuliniforme. Hebeloma sinapizans, Inocybe fastigiata, Inocybe geophylla and Inocybe pa toui 1 lardii. In the light of the our records fourteen of these, Yerpa conica, Sarcosphaera crassa, Gomphus clavatus, Lepista saeva, Leccinum aurantiacum, Tricholoma colossus, Macrolepiota mastoidea, Amanita codinae, Amanita ovoidea, Pluteus aurantiorugosus, Agaricus cupreobruimeus, Hebeloma crustuliniforme, Hebeloma sinapizans and Inocybe patouiliardii are new records for the Turkish xungus flora. On the other hand, Hebeloma is a new record as agenus for Turkey. All identified edible and poisonous fungi are described and their taxonomy, ecology, edibility and distribution are discussed. Photographs, hand, drawings mentioned families, genera and species are and keys provided. The specimens cited are deposited in the inonii University Herbarium, Malatya. KEY WORDS: Edible and Poisonous Mushrooms, Taxonomy.