Aynı yaş ve karma yaş grubunda eğitim alan 61-72 aylar arsındaki çocukların özbakım becerilerinin incelenmesi
The Study was to examine the self-care skills of the children in the some and mixed age groups ranged between 61 and 72 months
- Tez No: 40457
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERVET BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışma, aynı yaş ve karma yaş grubunda eğitim alan 61- 72 aylar arasındaki çocukların özbakım becerilerinin incelenmesi amacıyla plânlanmıştır. Araştırmanın örneklerin grubunu Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Geliştirme Vakfı Özel İlkokulu Anasınıfına devam eden 61-72 aylar arasında 24'ü kız, 24'ü erkek olmak üzere 48 çocuk ve Hacettepe Üniversitesi Gülveren Anaokuluna devam eden 61- 72 aylar arasındaki 19'u kız, 24'ü erkek olmak üzere 43 çocuk, toplam 91 çocuk oluşturmuştur. Araç olarak Portage Erken Çocukluk Dönemi Eğitim Programı Özbakım Kontrol Listesi kullanılmıştır. Portage Erken Çocukluk dönemi Eğitim Programının 37-48, 49-60, 61-72 aylara ait maddeleri içeren özbakım kontrol listesi her çocuk için çocuğun hem öğretmeni, hem de annesi tarafından doldurulmuştur. Anne ve öğretmenlerden alınan bilgiler, tablolarda sayısal ve yüzde değerler şeklinde verilmiştir. Aynı yaş grubunda ve karma yaş grubunda eğitim alan 61-72 aylar arasındaki çocukların Portage Erken Çocukluk Dönemi Eğitim Programı Özbakım Kontrol Listesinin 37-48, 49-60, 61-72 aylara ait maddelerindeki becerilerde başarılı olma oranı benzerlik gösterirken, her iki gruptaki çocukların bazı maddelerde de düşük başarı gösterdikleri gözlenmiştir. Çocukların yetersiz oldukları bu özbakım 76becerilerinin gelişimine evde anne-babaların, okulda öğretmenlerin destek olması gerekmektedir. Çocuk yapabildiği halde yetişkininin yaptığı maddelere bakıldığında, her iki grupta da öğretmenin çocuğa daha fazla fırsat verdiği, ancak annelerin çocuklarına karşı koruyucu bir tutum göstererek çocuk yerine birçok etkinliği kendilerinin yaptıkları görülmüştür. 77
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to examine the self-care skills of the children in the same and mixed age groups ranged between 61 and 72 months. The study was carried out on an experimental group of 48 children (24 boys, 24 girls) aged between 61 and 72 months enrolled in the Kindergarten in the Middle East Technical University Development Foundation Private Primary school and on a group of 43 children (24 boys, 19 girls) who are at the same age mentroned above in Hacettepe University Giilveren Kindergarten fore, the total number of subjects in the study was 91. The Portage Early Childhood Education Programme self- care Control List was used as a means in the study. The self-care Control List which consist of items regarding the age range of 37-48, 49-60, 61-72 in the Early Childhood Education Programme was filled in by both the mother and the teacher of each child. The data obtained from the mothers and the teachers were shown in the tables in both numerical values and percentages. The success of the children aged 61-72 months in the same and mixed aged groups in the self-care skills which were included in the items concerning the months of 37-48, 49-60 and 61-72 in Portage Early Childhood Education Programme Self-care Control List was similar, where as it was also observed that the success of the children in both groups was not good enough in terms of some items in the list. - 78In conclusion, to develop the self-care skills in which the children are not good enough, the parents at home and the teachers at school should try hard to support the children. When the skills which the children can do by themselves, but are not allowed to do so by their parents were examined, it is seen that in both groups the teacher gives more opportunities to the children, but that the parents showing; more protective attitude to their children do most of the activities by themselves instead of encouraging their children to do the things they can do on their own. 79