HPV pozitifliği bulunan olguların değerlendirilmesi
Evaluation of cases with HPV positivity
  1. Tez No: 622931
  2. Yazar: HURİ NİĞAR ŞAHPAZ KURŞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR GÜZİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: HPV pozitif olguların smear, kolposkopi ve konizasyon sonuçları karşılaştırılarak; sadece HPV 16 ve 18 değil, diğer HPV türlerinin de anormal smear sonucu olmaksızın, yüksek dereceli servikal intraepitelyal neoplazi ve/veya karsinoma yol açma potansiyelleri değerlendirildi. Böylelikle serviks kanseri taramasında HPV 16 ve 18 dışındaki yüksek riskli HPV tiplerinin belirlenerek uygun tarama ve tedavi protokollerinin geliştirilmesine katkı sağlanması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, 18/09/2019-01/01/2020 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na bağlı polikliniklere başvuran HPV pozitif hastalar dahil edildi. Hastalara smear ve kolposkopik değerlendirme yapıldı. Endikasyon konulan hastalara konizasyon yapıldı. Daha önceden serviks kanseri tanısı olmayan, ya da önceki servikal intraepitelyal neoplazi tanısı nedeniyle servikal ablasyon veya konizasyon gibi prosedürleri geçirmeyen, ağır immün yetmezliği olmayan kadın hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan bütün hastalara kolposkopik muayene yapıldı. Hastalardan detaylı anamnez alınarak özgeçmiş, cinsel partner sayısı, ilk koit yaşı, OKS kullanımı gibi serviks kanseri için risk oluşturan faktörler sorgulandı. Vakaların gravida, parite, abort ve yaşayan çocuk sayıları not edildi. Sigara içme, eğitim durumları, aylık gelir durumları, çalışma durumları sorgulandı ve not edildi. Kolposkopik muayene ve konizasyon sonucu alınan biyopsi materyalleri hastanemiz patoloji laboratuvarında çalışıldı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 44,02±9,42 olarak saptanmıştır. Vakalardaki tek eşlilik oranı %91 olarak bulunmuştur. Vakaların ilk koit yaşına bakıldığında %51,8'inin 18 ve altı yaşlarda olduğu saptanmıştır. Ortalama gravida 4,06±2,27, parite 3,25±1,77, abort iii 0,81±1,22, yaşayan sayısı 3,18±1,68 olarak saptanmıştır. Ayrıca vakaların %16,6'sı OKS kullanmaktadır. Kolposkopi grubundaki vakaların %63,9'unun sonucu CIN1 ve altı, %35,4'ünün CIN2 ve üstü, %0,7'sinin ise malign olarak tespit edilmiştir. HPV türlerine göre vakalar sınıflandırıldığında; %46,2 oranında HPV 16 ve 18, %53,8 oranında da diğer HPV türleri tespit edildi. Konizasyon grubunda ise %2,5 oranında malignite, %21,3 oranında CIN2 ve üstü (59 vaka), %11,2 oranında (31 vaka) CIN1 ve altı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, by comparing smear, colposcopy and conization results of HPV positive cases, the potentials of not only HPV 16 and 18, but also other HPV types, leading to high-grade cervical intraepithelial neoplasia and / or carcinoma were evaluated. Thus, it was aimed to identify high-risk HPV types other than HPV 16 and 18 in cervical cancer screening and contribute to the development of appropriate screening and treatment protocols. Material and method: Patients who evaluated as HPV positive, admitted to the outpatient clinics of the Kahramanmaraş Sütçü Imam University Health Practice and Research Hospital the Department of Gynecology and Obstetrics, 18/09/2019-01/01/2020 were included in our study. Smears and colposcopic evaluation were performed on the patients. In case of indication, conization was performed on the patients. Female patients without previous diagnosis of cervical cancer, or who did not undergo procedures such as cervical ablation or conization due to previous diagnosis of cervical intraepithelial neoplasia, were included in the study. Colposcopic examination was performed on all patients included in the study. By taking detailed anamnesis from the patients, the factors that pose risk for cervical cancer such as, number of sexual partners, age of first coit and use of oral contraceptives were noted. Cases' gravida, parity, abortion and living children numbers were noted. Smoking, educational status, monthly income status, employment status were questioned and noted. Biopsy materials taken as a result of colposcopic examination and conization were studied in the pathology laboratory of our hospital. Results: The average age of the participants was 44,02±9,42. The single parity rate in the cases was found to be 91%. Considering the first coit age of the cases, 51.8% of the cases v were found to be 18 and under. The mean gravida was 4,06±2,27, the parity was 3,25±1,77, the abortion was 0.81 ± 1.22, and the number of living children was 3.18 ± 1.68. 16.6% of cases use oral contraceptives. The results of 63,9% of the cases in the colposcopy group were CIN1 and below, 35.4% of them were CIN2 and above, and 0.7% of them were malignant. When the cases are classified according to HPV types; 46% HPV 16 and 18, 54% other HPV types were detected. In the conization group, 2.5% malignancy, 21.3% CIN2 and above (59 cases), 11.2% (31 cases) CIN1 and below were detected.