Muğla ili Ortaca ilçesinde turunçgil bahçelerinde sorun olan kırmızı kabuklu bitin (Aonidiella aurantii(Hemiptera: Diaspididae)) popülasyon yoğunluğu, dalgalanması ve doğal düşmanlarının saptanması
To determine the population density, population fluctuati̇on and natural enemy complex of california red scale (Aonidiella aurantii maskell (Hem.: Diaspididae)) that is problem in the pomengranate orchards in the Ortaca country in Muğla province
  1. Tez No: 418623
  2. Yazar: ÖZGÜR KABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SUNGUR CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Muğla ilinin Ortaca ilçesinde, 2014 yılında 7 ay boyunca gerçekleştirilen bu çalışmada turunçgil kırmızı kabuklubitiAonidiella aurantii(Maskell)'in 5 farklı turunçgil bahçesindeki (2 portakal+2 limon+1 mandalina) (Dalyan, Güzelyurt, Ortaca, Eskiköy, Tepearası) lokasyonlarda yüzde bulaşıklık oranları, zararlının popülasyon yoğunluğu, parazitoit kompleksi ve parazitoitlerin zararlıyı parazitleme oranları belirlenmiştir. Yüzde bulaşıklık oranları tüm bahçelerde genel olarak meyvelerde %8-95, sürgünlerde %19-97,5, yapraklarda ise %34-71,88 olarak kaydedilmiştir. Popülasyon yoğunluğunungenel olarak bütün bahçelerde Haziran ayından Ekim ayına kadar artış gösterdiği, daha sonra azalmaya başladığı görülmektedir. Ancak 2. bahçedeki yapraklardaki popülasyonun Kasım ayında azalmaya başladığı, 4. bahçede ise meyvelerdeki popülasyonun Eylül ayından sonra azalmaya başladığı görülmektedir. 2014 yılı Haziran-Aralık ayları boyunca, bahçelerde zararlıyı parazitleyen parazitoitlerin parazitoit kompleksini genel olarakCoccinellidae familyasına ait bir avcı tür, Encyrtidae familyasına ait 1 parazitoit tür, Aphelinidae familyasına ait 1 parazitoit tür elde edilmiştir. Bu türler: Comperiellabifasciata Howard 1906, Aphytis melinus DeBach 1959, Chilicorus bipustulatus (L.,1758)'tur. Söz konusu parazitoitlerden en yüksek yüzdeparazitleme oranı %15,56 ile Aphytis melinus'dur.
Özet (Çeviri)
In this study, % infestation rates, population density and parasitoid complex of Aonidiella aurantii Markell (Hem.: Diaspididae) and parasitism rate of the parasitoids were determined in 5 different citrus orchards (2 orange+2 lemon+1 mandarin) (Dalyan, Güzelyurt, Ortaca, Eskiköy, Tepearası) in Ortaca country (Muğla Province) during 7 months in the year 2014.. General % infestation rates was recorded as fruit %8-95, bough %19-97,5, leaf %34-71,88. Population density was rised in all orchards from June to October, after this period the population was started decreased in all orchards, but the leaf population for second orchard was started decreased November to and the fruit population for forth orchard was started decreased September. As a result of this study,one one species belongs to Coccinellidae determined as predator of California Red Scale. One species belongs to Encyrtidae (Hymenoptera) and one one species belongs to Aphelinidae were determined as parasitoids of California Red Scale. Determined species are:Comperiellabifasciata Howard 1906, Aphytis melinusDeBach 1959, Chilicorus bipustulatus(L., 1758). Highest parasitism rate was determined in the Aphytis melinus with the rate of %15,56.