Muğla ili Köyceğiz-Ortaca-Dalaman ilçelerinde bulunan portakal bahçelerindeki Apomyelois ceratoniae Zell. (Lepidoptera: Pyralidae) harnup güvesinin ergin popülasyon gelişimi ve zarar oranının belirlenmesi
Determination of adult population development and damage rate of Apomyelois ceratoniae Zell. (Lepidoptera: Pyralidae) carob moth in orange orchards of Köyceğiz-Ortaca-Dalaman districts in Muğla province
  1. Tez No: 767197
  2. Yazar: YUNUS HAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEZA CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışma zararlı harnup güvesi, Apomyelois ceratoniae Zell. (Lepidoptera: Pyralidae)'nın portakal bahçelerindeki popülasyon yoğunluğunu ve meyvelerdeki zarar oranlarını belirlemek amacıyla, Muğla ili Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman ilçelerinde 2021 yılında gerçekleştirilmiştir. Zararlının farklı ilçelerde bulunan portakal bahçelerindeki popülasyon yoğunluğunu ve zarar oranını belirlemek için eşeysel çekici feromon tuzakları kullanılmıştır. Tuzaklar tüm ilçelerde 04 Nisan 2021 tarihinde asılmış ve ilk erginler yine tüm tuzaklarda eş zamanlı olarak 16 Mayıs 2021 tarihinde tespit edilmiştir. Haftalık olarak yapılan tuzak sayımlarında en fazla ergin sayısı 18 Temmuz 2021 tarihinde Ortaca ilçesinde belirlenmiştir. En yüksek zarar oranı yine Ortaca ilçesinde, en düşük zararlı popülasyonu ve zarar oranı Köyceğiz ilçesinde tespit edilmiştir. Tüm portakal bahçelerinde zarar oranı %2-5 olarak tespit edilmiştir. Hasat öncesi ikinci zarar tespitinde harnup güvesinin zararı gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on the harmful carob moth, Apomyelois ceratoniae Zell. (Lepidoptera: Pyralidae) population density in orange orchards and fruit damage rates in Mugla province Koycegiz, Ortaca and Dalaman districts in 2021. The pheromone traps were used to determine the population density and damage rate of the pest in orange orchards located in different districts. The traps were set up on 04 April 2021 in all districts and the first adults were detected on 16 May 2021 simultaneously in all traps. The highest number of adults was determined on 18 July 2021 in Ortaca district. The highest damage rate was found in Ortaca, and the lowest pest population and damage rate was in Koycegiz. The damage rate was determined as %2-5 in all orange orchards. In the second damage determination before harvest, the damage of the carob moth was not observed.