Origanum syriacum uçucu yağı-gümüş nanopartikül kompleksinin antikanser etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of anti-cancer effect of the compound Origanum syriacum volatile oil-silver nanoparticle
- Tez No: 405127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVCİHAN GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Kimya, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Chemistry, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde hastalıkların tedavisinde kullanılan alternatif yöntemler, doğal ürünler kullanılarak geliştirilmeye çalışılmaktadır. Kanser tedavisinde kullanılan yöntemlerin bir bölümü de bitkisel kaynaklıdır. Geleneksel tedavi yöntemlerinde kansere karşı kullanılan birçok bitkisel ürüne bilim dünyası da kayıtsız kalmamış ve bu alanda son yıllarda giderek artan sayılarda araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Kanser tedavisinde ilaçların etkinliğinin sınırlı kalması nedeniyle, tedavinin başarı şansının artırılmasında bitkisel ürünlerin yanı sıra diğer tamamlayıcı tedavi yöntemlerinin kullanılması konusunda da son 10 yıldır giderek artan sayıda araştırma yapılmaktadır. Yine günümüz dünyasında heyecan verici bir hızla gelişen Nanoteknoloji birçok bilim dalını içermesine rağmen özellikle Tıp alanında oldukça çarpıcı gelişmelere imkân sağlamaktadır. Bu biliminin alt birimi olan Nanotıp (Nanomedicine), nanoyapılar kullanarak biyolojik sistemleri moleküler boyutta izleme, erken teşhis, tedavi etme ve yeniden yapılandırma gibi potansiyel kullanım alanlarına sahiptir. Bu çalışmada, Origanum syriacum'un uçucu yağı üzerinde sentezlenen gümüş nanopartiküllerinin (AgNP) Fibroblast (L929) sağlıklı hücre, Meme (MCF-7), Tiroid (TT) ve Myelom (U266) Kanser hücre hatları üzerindeki sitotoksik ve antikanser etkisi karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Biyosentezi yapılan AgNP'lerin karakterizasyonunda Shimadzu UV-2600/2700 UV-Vis Spektrofotometre ile Park Systems XE-100E Atomik Güç Mikroskopu (AFM) kullanılmıştır. Hücrelerin sayısı, canlılığı tespitinde Tripan Mavisi Boyası Canlılık Testi, XTT yöntemiyle spektrofotometrik olarak ölçülmüştür. Çalışma sonunda elde edilen veriler GraphPad Prism (Ver. 6.01) ve SPSS (Ver. 22.00) programları kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, deneysel çalışmalar sonunda elde edilen Origanum syriacum'un uçucu yağı-AgNP kompleksinin sitotoksik ve antikanser etkisi Fibroblast sağlıklı hücre, Meme, Tiroid ve Myelom Kanseri hücre hatları üzerinde karşılaştırmalı olarak denenerek kompleksin kanser tedavisindeki potansiyel etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays alternative methods used in the treatment of diseases are being studied to be developed using natural products. Some of the methods used to treat cancer (used in the treatment of cancer) originate from herbs. The scientific community has not been indifferent to many herbal products used against cancer in traditional treatment methods and in recent years in this area an increasing number of research has been attempted. Due to the limited effectiveness of drugs to treat cancer, in improving the chances of success of the treatment using other complementary treatment methods as well as herbal products, the growing number of research has been carried out in the last 10 years. Moreover, although nanotechnology, growing in an exciting speed in today's world, includes many disciplines, it provides opportunity for striking developments particularly in medical field. Nanomedicine, the subunit of this science, has such potential usage areas as monitoring biological systems in molecular size using nanostructures, early detection (diagnosis), treatment as well as reconstruction. In this study, the cytotoxic and anticancer effect of silver nanoparticles (AgNP) synthesized on Origanum syriacum essential oil on Fibroblast (L929) healthy cells, Breast (MCF-7), Thyroid (TT) and Myelom (U266) Cancer cell lines was comparatively investigated. In the characterization of AgNP biosynthesized, Shimadzu UV-2600/2700 UV-Vis spectrophotometer and Park Systems XE-100E Atomic Force Microscope (AFM) were used. In the detection of the number and vividness of cells Trypan Blue Vitality Test was spectrophotometrically measured through XTT technique. The data obtained at the end of the study were evaluated using the GraphPad Prism (Ver.6.01) and SPSS (Ver.22.00) programs. As a result, testing the cytotoxic and anticancer effect of Origanum syriacum essential oil-AgNP complex obtained at the end of experimental studies on Fibroblast healthy cells, Breast, Thyroid and Myelom Cancer cell lines it was comparatively aimed to identify the potential efficacy of the complex in the treatment of cancer.