Umblikal coil indeksle değişik fetal ve maternal parametreler arasındaki ilişki
  1. Tez No: 40523
  2. Yazar: CANAN ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET USLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışma Mayıs 1994 ile Kasım 1994 tarihleri arasında Göztepe SSK Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine doğum eylemi ile başvuran 32-42 haftalık gebeliği olan 480 kadın üzerinde yapılmıştır. ümblikal kordon özelliği, her vaka için coil indeks değerleri hesaplanarak belirlendi: Kordon kıvnm sayısı Coil indeks = - - - - - - dir. Kordon uzunluğu (cm) Coil indeksi düşük olanlarda prematürlerin oligohidroamniosun İUGR'nın, fetal distress nedeniyle sezeryanın, non reaktif NST oranının, mekonyumlu amnion mayi oranının, ölü doğumun ve anomali oranının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, coil indeksi düşük olmanın önemli bir risk faktörü olabileceğini, gebelerin antepartum ultrasonografık değerlendirmelerinde bu konuya önem verilmesinin yerinde olacağı kanısındayız. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY This investigation is performed from May 1994 to October 1995 on 480 women between 32-42 gestational weeks, applying for delivery to the SSK Göztepe Hospital. Properties of umblikal cord are evaluated by calculating coil index for each newborn: no of coils on umblical cord Coil index = - - - - - - - - length of umblical cord Prematurity, oligohidramniosis, 1UGR, C/S due to fetal distress, non- reactive NSTs, meconium stained amniotic fluid, increased mortality and the number of anomalies were found to be on those patients who had low coil indexes. As a result, our opinion is that, it is important to evaluate umblical cord in the antepartum ultrasonographic examination of the fetus, because low coil index may be on important risk factor.