İzmir ve çevresindeki gıda üretiminde çalışan taşıyıcılardan izole edilen Staphylococcus aureus suşlarının identifikasyonu; epidemiyolojik ve filogenetik olarak gruplandırılması
Identification of Staphylococcus aureus strains isolated from transporters who are work in food industry in Izmir and the surrounding area; grouping as epidemiologically and phylogenetically
- Tez No: 405240
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN BAHRİYE UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Staphylococcus aureus sağlıklı insanların deri ve nazal boşluklarında yaygın bulunabilen bir bakteridir. Gıda kaynaklı rahatsızlıkların gıda çalışanları aracılığı ile dağılması dünya genelinde yaygın bir problemdir. Bu çalışmanın amacı da İzmir ili ve çevresinde gıda endüstrisi çalışanlarındaki S. aureus taşıyıcılığını analiz etmek, fenotipik olarak tanılanıp moleküler tiplendirmesinin yapılmasıdır. Tüm S. aureus suşları gıda endüstrisi çalışanlarının burun deliklerinden izole edilmiştir. Suşların karakterizasyonu ve tiplendirmesi fenotipik testler, antibiyotik duyarlılık testi, multilokus sekans tiplendirmesi (MLST) ve pulsed-field jel elektroforezi (PFGE) ile yapılmıştır. Çalışmada 1358 kişiden numune alınmıştır. Bunların arasından 64 kişi (% 4,71) S. aureus bakımından pozitif nazal taşıyıcı olarak saptanmıştır. % 14,06 sıda Metisiline dirençli S. aureus (MRSA) olarak tanımlanmıştır. Tüm izolatlara uygulanan PFGE analizi sonucunda tüm S. aureus suşları arasında % 80 üzerinde benzerlik gösterenler 13 pulsotipe ayrılmışlardır. MLST analizi sonucunda da 9 toplumsal kaynaklı MRSA (TK-MRSA) suşları 7 farklı sekans tip (ST6, ST12, ST15, ST97, ST188, ST737 ve ST837) göstermişlerdir. Türkiye' de gıda endüstrisi çalışanlarındaki MRSA taşıyıcılığı ile ilgili sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışma suşların coğrafik dağılımları ile ilgili bilgi vermesinden dolayı oldukça önemlidir. Bu çalışmada olduğu gibi Türkiye' den yeni kayıtların gösterilmesi ile bu organizmanın dağılım tablosuna açıklık getirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus aureus is a common bacterium found on the skin and nasal passages of healthy people. The spread of food borne diseases via food handlers is a common and persistent problem all over the world. The purpose of this study was to determine the prevalence of Staphylococcus aureus carriage among the food industry workers in Izmir, and to investigate phenotypic and molecular typing of these isolates. All of S. aureus strains isolated from food industry workers' nostril. Characterization and molecular typing of the strains was performed by phenotypic tests, antibiotic sensitivity test, multilocus sequence typing (MLST), and pulsed-field gel electrophoresis (PFGE). Among the 1358 people investigated, 64 (4.71%) nasal carriage were found to be positive for S. aureus. Methicillin resistant S. aureus (MRSA) represented 14.06% of the isolates. PFGE analysis of all S. aureus strains revealed 13 pulsotypes with 80% cutoff similarity. MLST typing of 9 Community associated MRSA (CA-MRSA) strains showed 7 different sequence types (ST6, ST12, ST15, ST97, ST188, ST737, and ST837). In Turkey, there are limited data on the molecular typing of MRSA obtained from food industry workers. This study is extremely important because it provides information to the geographic distribution of strains. As new records are released in Turkey, the distribution table of these organisms will be clearer.