Ege bölgesi kiraz alanlarında Leucostoma spp. izolatlarının virülenslik ve dsRNA varlığı yönünden incelenmesi
Investigation of virulence and presence of dsRNA on Leucostoma spp. isolates in the cherry production areas of the Aegean region
- Tez No: 405353
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Leucostoma (Cytospora) Dal Kanseri kiraz ağaçlarında kısmen ya da bütününde kurumalara neden olan önemli hastalıklardan biridir. Ülkemizin farklı bölgelerinde yapılan çalışmalarda çeşitli taş çekirdekli meyve türleri üzerinde Leucostoma kanserinin varlığı belirlenmiştir. 1989 yılında ABD Michigan eyaletinde şeftali bahçelerinde bazı L. personii populasyonları içerisinde dsRNA içeren 2 izolatın varlığı saptanmıştır. Ülkemizde ise Leucostoma türlerinin dsRNA varlığı ilgili bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma Ege Bölgesi kiraz alanlarında Leucostoma türlerinde dsRNA içeren izolatların belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Ege Bölgesinde en fazla kiraz üretimi yapılan alanlardaki ağaçlardan elde edilmiş Leucostoma spp. izolatları dal testi ve elma testi uygulanarak virülenslik açısından değerlendirilmiştir. Bu testlere göre düşük ve yüksek virulenslik gösteren 26 izolat seçilmiş ve dsRNA analizi üç tekrarlı olarak yapılmış ve sadece 6 izolatta dsRNA profili belirlenmiştir. Fakat ikinci yinelemede bu izolatlardan sadece 3 tanesinde dsRNA profili görülmüş, üçüncü tekrarda ise daha önce dsRNA profili belirlenen izolatların hiçbirinde dsRNA profiline rastlanmamıştır. Birbirini doğrulamayan bu sonuçlar işlemler sırasındaki kurumalardan ve donma-çözünmelerden kaynaklanabileceği için daha detaylı çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Leucostoma (Cytospora) canker, economically important disease of cherry, causes the tree to die partially or completely. In studies conducted in different regions of our country is determined the presence of Leucostoma cancer on various stone fruit species. In studies in the United States the presence of dsRNA containing 2 isolates were detected in some L. persoonii populations. No study has been previously conducted in details on Leucostoma species presence of dsRNA isolates in Turkey. This study was conducted to determine Leucostoma species of the containing dsRNA isolates in the Aegean Region cherry field. This purpose in the Aegean region maximum cherry production made derived from trees in the area and Leucostoma spp. isolates possible dsRNA may be isolates applied to branches test and apples test was evaluated in terms of virulence. These test according to selected 26 isolates and dsRNA analysis was performed in three repeat and only identified dsRNA profile in 6 isolates. But at second repeat identified dsRNA profile only 3 isolates, third of these isolates dsRNA profile could not be seen again. These results confirm each other that during the process to be due to drying, freezing-thawing construction of a more detailed study is suggested.