Bazı özel altmodülleri ile karakterize edilen modüller
Modules characterized with some special submodules
  1. Tez No: 405371
  2. Yazar: NİLA ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA DOĞRUÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Birimli ve birleşmeli bir R halkası için M bir sağ R_modül olsun. M nin her tümleyen(complement)altmodülü M nin bir direk toplananı ise M ye bir CS-modül denir. Extending modül, CS-modül ve C_1 şartını sağlayan modül denk modüllerdir. Ancak teorinin gelişiminde bu çeşit modüllerin denk olmayan farklı pek çok tanımlamaları vardır. Kapalı(closed) altmodülleri ile karakterize edilen modüller bazı araştırmacılar tarafından çalışılmıştır ve hatta bir survey olarak yayınlanmıştır.(bakınız DoĞruöz, S., Ürün, Ö. 2012. Surveys in Mathematics and Mathematical Sciences, 1(2):117-162). Biz bu çalışmada tümleyen altmodülleri ile karakterize edilen CS-modüller bağlamında farklı tanımları çalışarak aralarındaki ilişkileri inceledik.
Özet (Çeviri)
For an associative ring R with identitiy, let M be a right R-module. If every complement submodule of M is a direct summand of M, then M is called CS-module. Extending module, CS-module and a module which satisfy C_1 property are all equivalent. But in the development of the theory, there are several different definitions of this kind of modules had been work by some researchers and also published as a survey( see DoĞruöz, S., Ürün, Ö. 2012. Surveys in Mathematics and Mathematical Sciences, 1(2):117-162). In this work we study all different definitions that we access them in the sense of CS-modules characterized by complement submodules and give relations among them.