Türk anlatı geleneği ve Türk sinemasındaki motifleri
Turkish narrative tradition and the motifs in Turkish cinema
- Tez No: 643138
- Danışmanlar: PROF. CEM KAĞAN UZUNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
“Türk Anlatı Geleneği ve Türk Sinemasındaki Motifleri ”, başlığı altındaki bu tez, Türk Sinemasının Türk anlatı geleneğiyle olan ilişkisini ve Türk Sineması içerisinde yer alan Türk anlatı geleneğine dair motifleri tespit etmek amacıyla oluşturulmuştur. Bu motiflerin tespitiyle sinemamızın kültürel kimliğini tanımlayan öğeler ortaya koyularak Türk Sinemasına katkı sağlamak amaçlanmışır. Çalışmada, Türk anlatı geleneğinin sanat türleri arasındaki aktarılış evresi belirtilerek bu sanat türleri içerisindeki motiflerin Türk Sinemasındaki yansımaları irdelenmiştir. Türk anlatı geleneği motiflerini barındıran filmler örnek gösterilerek; bu filmleri içerisinde yer alan Türk anlatı geleneğine dair motiflerin altı çizilmiştir. Altı çizilen bu motiflerin ait oldukları filmlere olan katkıları değerlendirilmiştir. Bu filmlerin bir kısmı niteleğinden çok içinde bulundurdukları anlatı motifleri sebebiyle bu çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada, Türk toplumunun kronolojik süreçte anlatı biçimi ve kültürel dünyasına etki eden faktörler değerlendirilerek sanatsal birikimin aktarımının ne şekilde gerçekleştiği ortaya koyulmuştur. Türk Sinemasının bu aktarımdaki yeri tekrar belirlenmeye çalışılmıştır. Kaynağını kültürel motiflerinden alan, özgün bir Türk Sineması inşasına katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
“Turkish narrative Tradition and Motifs in Turkish Cinema ”, this thesis has been created in order to determine the relationship between Turkish Cinema and Turkish Narrative tradition and motifs related to the Turkish Narrative tradition in Turkish Cinema. By identifying these motifs, it is aimed to contribute to the Turkish cinema by defining the elements that define the cultural identity of our cinema. In the study, the transfer phase of the Turkish Narrative tradition between the art types indicated and the reflections of the motifs in these art types in Turkish Cinema are examined. Films containing the motifs of the Turkish Narrative tradition are shownand the motifs of the Turkish narrative tradition in these films are underlined. The contributions were evaluated of these underlined motifs to the films they belong to. Some of these films are included in this study because of the narrative motifs they contain rather than their quality. The study, the narrative style of Turkish society in chronological process and the factors affecting its cultural world were evaluated andhow artistic accumulation and transfer were realized. The place of Turkish cinema in this transfer was tried to be determined again. It is aimed to contribute to the construction of an original Turkish Cinema that takes its source from cultural motifs.