Tedarik zinciri yönetiminde güven, bilgi paylaşımı ve yeniliğin işletme performansına etkisi
In case of supply chain management the effects of trust, innovation and information chairing in business performance of firms
  1. Tez No: 405469
  2. Yazar: BÜLENT YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada tedarik zinciri yönetimine etki eden tedarik zincirinde güven, bilgi paylaşımı ve yenilik faktörlerinin işletme performansına etkisi anket tekniği kullanılarak araştırılmıştır. Bu kapsamda öncelikle araştırmanın bağımlı ve bağımsız değişkenlerine yönelik literatür taraması yapılmış ve çalışmanın teorik altyapısı oluşturulmuştur. Sonra, Gaziantep ilinde faaliyet göstermekte olan 126 firma üzerinden anket tekniği kullanılarak temin edilen veriler analiz edilmiştir. Analiz neticesinde güven, bilgi paylaşımı seviyesi ve yenilik ile işletme performansı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this paper it is investigated the affect of trust, information shairing and innovation factors on supply chain management via survey method. In this context first it is conducted a literature review for dependant and independent variables and formed the theoretical background. Then the data which obtained from 126 firms operating in Gaziantep via survey method was. As a result it is noticed that there is a significant positive correlation between trust, information sharing level, innovation and firm performance.