Kamplarda barınan Suriyeli sığınmacıların memnuniyet düzeyleri: Harran ve Akçakale örneği
The satisfaction levels of Syrian refugees residing in camps: The examples of Harran and Akçakale
- Tez No: 405473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Harran konteyner kent ve Akçakale çadır kentte barınan Suriyeli sığınmacıların memnuniyet düzeyleri arasındaki farkın incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini yansız olarak seçilmiş 600 Suriyeli sığınmacı oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin sınıflandırılmasında Sayı ve yüzde alma analizleri uygulanmıştır. Bu araştırma sonucunda Harran konteyner kentte barınan Suriyeli mültecilerin memnuniyet düzeyleri Akçakale çadır kentte barınan mültecilere göre daha yüksek çıkmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda sorunlar yazılmış ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Bu çalışmada, Suriye'deki çatışmalardan kaçarak Şanlıurfa'nın Harran ve Akçakale ilçelerindeki Çadır kentte barınan Suriyeli sığınmacıların kamplara ilişkin memnuniyet düzeyleri analiz edilmektedir. Aynı zamanda sığınmacıların sorun algı ve beklentilerinin de bir şekilde konu edildiği araştırmada daha çok betimsel (discriptive) durumlarla ilgili olarak Sayı tabloları oluşturularak, değişkenlerin örneklem içindeki yüzde dağılımları ve örneklemin genel özellikleri elde edilmeye çalışılmıştır. Bu araştırmada Harran konteyner kentte barınan Suriyeli mültecilerin memnuniyet düzeyleri Akçakale çadır kentte barınan mültecilere göre daha yüksek çıkmıştır. Tespit edilen sorunlar, bu sorunlara yönelik değerlendirmeler ve önerilerin konu ile ilgili merciler için önemli bir veri kaynağı olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to analyze the difference in the satisfaction levels of Syrian refugees residing inthe container city located in Harran and the tent city located in Akçakale.600 unbiased Syrian refugee samples took part in this research. In the classification the research data. Numeric tables and percentage analysis have been applied. The findings of this research reveals that the satisfaction levels of Syrian refugees residing in Harran Container city are greater than those in Akçakale Tent City. According to the findings of the research the problems have been written and solutions for these problems have been presented in this paper. In this research, the satisfaction levels of the Syrian refugees who have fled the conflict in Syria and reside in refugee camps in Harran and Akçakale districts are analyzed. Also, problems, perceptions and expectations of the refuges are mentioned in this paper. Mostly numeric tables are used for the descriptive conditions. Percentage distributions in samples of the variants and main characteristics of the samples have been obtained. The satisfaction levels of Syrian refugees residing in Harran Container city are greater than those in Akçakale Tent City. Identified problems, problem oriented evaluations and suggestions in the research are aimed to be of the great importance for the authorities in this issue.