Güvenlik yönetimi açısından özel güvenliğin önleyici yetkileri
The private security's preventive authorizations in terms of security management
  1. Tez No: 405496
  2. Yazar: BAYRAM KARAKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KUYAKSİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji ve küreselleşme tüm dünyada ekonomik, kültürel ve siyasi değişikliklere neden olmuştur. Bu değişim süreci güvenlik olgusunu da etkilemiş, tüm ülkelerde güvenliğinin önemi daha fazla artmıştır. Türkiye'de devlet özellikle iç güvenlik alanında genel kolluk kuvvetlerini asli vazifelerinde kullanabilmek ve yetişmekte zorlandığı özel sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına güvenlik alanındaki ihtiyaçların bir bölümünü yine özel sektör aracılığı ile karşılama yoluna gitmiştir. Özel güvenlik görevlileri görev yaptıkları kişisel varlık ve mülk gözetim ve korumasını, güvenlik kontrolü, kurulum ve alarm sistemleri yönetimini kapsayan geniş görevlerden sorumludurlar. Bu nedenle her sektörde ve her kurumda ihtiyaç haline gelen özel güvenlik görevlilerinin vatandaşların ve kurumların korunmasında oynadıkları rol oldukça önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada güvenlik konusuna kısaca değindikten sonra özel güvenlik sektörünün büyüklüğü ve bunun yanında özel güvenlik görevlilerinin görev yaptıkları kurum ve kuruluşlarda genel olarak kalabalık gruplar halinde birlikte çalıştıklarından dolayı yönetim, yönetimin amacı ve fonksiyonlarına da değinilmiştir. Yönetim konusuna değinilmesindeki amaç, özel güvenlik sektöründe çalışan yönetici ve yönetici adaylarının yönetim hakkında kısaca bilgi sahibi olmalarıdır. Türkiye'de Güvenlik hizmetinin nasıl sunulduğunun çerçevesi çizilmekte, genel kolluk üzerinde durularak özel güvenliğin konumu belirtilmektedir. Sonrasında özel güvenlik kavramından bahsedilerek Türkiye'de özel güvenliğin gelişimi 2495 sayılı Kanun öncesi, sonrası ve günümüzde halen yürürlükte olan 5188 sayılı Kanun dönemi olarak üç aşamalı şekilde incelenmektedir. Çalışmamızda bir de farklı bir gelişim süreci olarak genelde merak edilen ama çokta bilinmeyen üniversitelerdeki özel güvenlik programlarının gelişimi kısaca incelenmiştir. Özel güvenlik görevlilerinin yetkileri genel hatları çizilerek belirtilmekte, sonrasında bu yetkiler kanunlar çerçevesinde analiz edilmektedir. Burada amaç özel güvenlik görevlilerinin ve onlarla etkileşim içerisinde olan herkesin bu yetkileri bilmesi, anlaması ve algılamasıdır. Böylelikle bilgi eksikliğinden kaynaklı yaşanacak problemler minimize edilmiş olacaktır. Ayrıca bu yetkileri kullanabilecekleri görev alanları hususuna değinilmiştir. Özel güvenlik genel kolluk ilişkisine de değindikten sonra çalışmamız genel değerlendirme ve sonuç ile bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The developing technology and globalization have been cause to the economic, cultural and political changes currently. This changing process effects the security phenomenon, and the security has gained more importance in every countries. The state served the private sector to compensate needs of nonstate organizations' security problems and use the general police force in essential missions, in Turkey. The private security attendants are responsible for personal properties' observance and protection, security control, installation and alarm systems in their missions. Therefore, the role of private security attendants became significant in every sectors and institutions. This researh deals the security concept, the private security sector's capacious, and its management, goals and functions because of its attendants work together generally as a crowded groups in their missons at institutions. Thus, this research aims to get knowledge about directors and director candidates' management in security sector. This research draws a frame of security services, stressing on general police force and indicating the position of private security, in Turkey. The private security sector's development is examined in a three stage: before the law of no: 2495, after the law of no: 2495 and current law of no: 5188. Besides, this research studies the private security majors' development process in universities, briefly . In this reasearch, the private security attendants' authorities have been drawn in general lines, and analyzed them within the limits of the law. This main goal of this initiative is knowing, understanding and percieiving of these authorities not only by just the private security attendants but also by another ones interacted with them. Thus, some problems relevant lack of knowledge will be minimized. Also, this thesis indicates the private security attendants' area of responsibilities, and shows the relation of general police force and private security missions. Our work ended with a general evaluation and conclusion.