İşyerinde psikolojik tacizin (mobbing) hukuksal temelleri ve sonuçları
Legal foundations and conclusions of psychological abuse (mobbing) in work places
- Tez No: 405543
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NİZAMETTİN AKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
İşyerinde psikolojik taciz (mobbing), oldukça geç fark edilmiş, eski bir olgudur. Yaşamın diğer alanlarını olduğu kadar, iş dünyasını da etkileyen teknolojik değişim, genel olarak çalışanları psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve fiziksel açıdan olumlu ve olumsuz şekillerde etkilemekte; monotonluk ve can sıkıntısı, yorgunluk, stres, kaygı gibi onların tutum, davranış ve ruhsal yapıları üzerinde önemli etkiler yaratabilmektedir. Ayrıca, bu etkilerin gücü, çalışanlar üzerinde yaş, cinsiyet, eğitim ve iş deneyimi gibi nüfus-bilimsel özelliklere göre de değişiklikler göstermekte, yıkıcı boyutlara varan rekabet ortamı doğurmaktadır. Bireylerin iş yaşamlarındaki sorunları ele alan araştırmacılar, bu konuda çeşitli teoriler geliştirmişler ve hukukçuların dikkatini bu konuya yöneltmişlerdir. Konu, bireylerin ruhsal ve fiziksel rahatsızlıkları yanı sıra, işletmeler ve ülkelerin ekonomik gelişimi açılarından da önem kazandığından dolayı, perde arkasından yürütülen bu saldırganlık türü hakkında kanunlar geliştirilmiştir. Bu çalışmanın ilk bölümünde, işyerindeki psikolojik tacizin (mobbing) tanımı, türleri, bu olguda rol alanlar; ikinci bölümünde psikolojik tacizin ulusal ve uluslararası hukuksal boyutu; üçüncü bölümünde ise, psikolojik tacize karşı yasal düzeyde alınacak önlemler ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aggression in workplace is an old subject that is discovered lately. Technological developments effect business world and employees' psychologically, sociologically, economically and physically as well as other areas of life; can create important effects on their attitude, behavior and psychological situations such as monotony, boredom, tiredness, stress and anxiety. Besides these effects can vary depending on employees' demographic values such as age, sex, education and work experience and can result in creation of destructive competitive working environment. Studies that aim to investigate individuals' working environment problems came up with different theories and canalized law officers' attention to the subject. This subject effects both individuals psychological and psychical status and organizations, countries' development therefore certain legislations were passed concerning this hidden aggression type. In the first chapter of the present study, concept of psychological aggression (mobbing), types and its partners, second chapters of the study national and international legislative infrastructure and on the third chapter of the study legal precautions that can be taken against psychological abuse is investigated.