Çalışanların mobbıng (psikolojik taciz) ve motivasyon algılarının incelenmesi: Mersin Adliyesi örneği
Investigation of mobbing (psychological abuse) and motivation perceptions of employees: Mersin Court office
  1. Tez No: 596157
  2. Yazar: LİNDA KUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, mobbing ve motivasyon algılarının adliye çalışanları üzerindeki etkisini belirlemektir. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde mobbing kavramının ne olduğu, tarihçesi, psikolojik tacizin benzer kavramlardan farkı, mobbingin süreci ve türleri, ortaya çıkma nedenleri, etkileri ve de sonuçları üzerinde durulmuş, ikinci bölümde mobbingin hukuksal boyutu Türkiye ve Uluslararası alanda incelenmiş, üçüncü bölümde motivasyonun tanımı ve kuramları açıklanmış, motivasyonun arttırılmasına yönelik yöntemler, motivasyon araçları ve mobbing-motivasyon arasındaki ilişki açıklanmış, dördüncü bölüm ise araştırmanın amacı, materyal ve yöntemi, hipotezleri, evren ve örneklemi ile uygulamayı kapsamaktadır. Son olarak da beşinci bölümde elde edilen sonuç açıklanmaktadır. Elde edilen bulgular frekans tabloları, oneway anova analizi ve t testi analizi ile yapılmıştır. SPSS paket programı kullanılmıştır. Bu araştırmada kullanılan verilerin analizinde anket metodu ile veri toplama yoluna gidilmiştir. Araştırmanın çalışma evreni; Mersin'deki 105 adliye çalışanına uygulanmıştır. Araştırmada yapılan analizlerin ve araştırmanın sonucunu genel olarak değerlendirdiğimizde; demografik özelliklerle (cinsiyet, yaş, medeni durum, gelir durumu, öğrenim durumu, kıdem, işyerindeki pozisyon ve çalıştığı sektör) ile mobbing ve motivasyon algısı arasında bir etkinin olmadığı görülür. Adliye çalışanları mobbinge maruz kaldıklarında motivasyonlarının düştüğü; mobbing düzeyi az olduğunda ise motivasyonlarının arttığı söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of mobbing and motivation perceptions on judicial staff. The thesis consists of five chapters. In the first part of what the mobbing concept, history, the difference is similar to the concept of psychological harassment, mobbing process and the types, causes, emergence, have focused on the effects and the consequences, legal aspects of mobbing in the second part of Turkey and examined in the international arena, explained the definition of motivation in the third section and theories, The relationship between motivation methods, motivation tools and mobbing-motivation has been explained. The fourth part includes the aim of the research, material and method, hypotheses, universe and sample and application. Finally, in the fifth chapter, the result is explained. The findings were made with frequency tables, oneway anova analysis and t test analysis. SPSS package program was used. In the analysis of the data used in this research, data collection method was used. The working population of the research; It was applied to 105 judicial staff in Mersin. When we evaluate the results of the analysis and research in general; demographic characteristics (gender, age, marital status, income status, education level, seniority, position in the workplace and the sector in which it works) and mobbing and motivation perception. When the courthouse employees were exposed to mobbing, their motivation decreased; it can be said that their motivation increases when mobbing level is low.