Yüksek öğretim kurumlarında hizmet kalitesinin ölçümü: Ankara'da kamu ve vakıf üniversitelerinde bir araştırma
The measure of servi̇ce quali̇ty i̇n hi̇gher educati̇on i̇nsti̇tuti̇ons: A research on publi̇c and foundati̇on uni̇versi̇ti̇es i̇n Ankara
  1. Tez No: 405584
  2. Yazar: HASAN SEYFULLAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde artan rekabet koşulları ve artan tüketici beklentileri, işletmeleri kaliteli ürün ve hizmetler sunmaya zorlamaktadır. Bu anlamda ortaya çıkan hizmet kalitesi kavramı, işletmelerin üzerinde önemle durması gereken bir konudur. Bu araştırmanın amacı kamu ve vakıf üniversitelerindeki öğrencilerin hizmet kalitesi algıları, memnuniyetleri, sadakatleri, imajları ve tavsiye etme niyetlerini ölçmektir. Ayrıca memnuniyet, sadakat, imaj ve tavsiyenin kalite ile ilişkisinin ortaya çıkarılması da amaçlanmıştır. Araştırma sonuçları kamu üniversitesindeki öğrenciler vakıf üniversitesindeki öğrencilere kıyasla memnuniyet, sadakat, imaj ve tavsiye etme dereceleri daha yüksektir. Ayrıca kamu ve vakıf üniversitelerinde eğitim alan öğrencilerin kalite algısı yüksek olup dolayısıyla memnuniyet, sadakat, imaj ve tavsiyenin kalite ile pozitif yönlü ilişkisinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
These days world, increasing condition of competition and increasing consumer expectation lead to firms present quality products and services. In this sense, the service quality is a concept that the firms should give significant importance. The purpose of this study is to measure the opinions of students in public and foundation universities about quality service, their satisfaction from quality service, their loyalty to the firms in service industry, their images and their intention while recommendation the service that they experienced. Research results illustrate that the degree of the opinions of students in public universities about quality service, their satisfaction from quality service, their loyalty to the firms in service industry, their images and their intention while recommendation the service that they experienced are higher than the level of the students in foundation universities.