Veri zarflama analizi ile girdi çıktı tablosu kullanılarak sektörel etkinliğinin belirlenmesi: Türkiye örneği
Determination of the sectoral efficiency by using input output analysis and data envelopment analysis: Evidence from Turkey
- Tez No: 405601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Girdi-Çıktı Analizi ekonomik politikaların belirlenmesinde kullanılan son derece önemli bir araçtır. Diğer taraftan, Veri Zarflama Analizi (VZA) pek çok alanda uygulanmaktadır. Bu çalışmada, 2002 yılı Girdi-Çıktı Tablosu kullanılarak sektörel etkinlik değerleri ile Hirschmann'ın kilit sektör sınıflaması sonucunda elde edilen kilit sektörlerin etkin ve verimli olarak kabul edilip edilemeyeceğinin araştırılması amaçlanmaktadır. 2002 yılına ilişkin ve 59 sektörü içeren Girdi-Çıktı Tablosu, TÜİK'ten alınmıştır. Emek, sermaye, ara girdi toplamları ve tamamlayıcı ithalat girdi değişkenleri olarak alınmıştır. Sektörel ara talep toplamları ve sektörel nihai talep ise çıktı değişkenler olarak alınmıştır. Yapılan çalışma ile Hirschmann sınıflamasından elde edilen kilit sektörlerin aynı zamanda etkin ve verimli sektör olarak değerlendirilemeyeceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Input-Output Analysis is one of the most important tools which are used in determining economic policies. On the other hand, Data Envelopment Analysis is implemented on different areas such as economic, education, financial sector, maunufacturing process. In this thesis, Etc. In this thesis, it is aimed to compare results of Input Output Analysis and Data Envelopment Analysis in terms of sectors by using Input Output Table of 2002 released by Turkstat, it has been tried to determine efficiency of manufacturing sectors. Data used in thesis was taken from Turkstat. Sum of intermediate inputs, labor, capital and supplementary imports are taken as input variables. Sum of sectoral intermediate inputs demand and sectoral total demand are taken as output variables. According to results, it is seen that Hirschmann's key industries may not be efficient according to Data Envelopment Analysis.