Demokrasi ve iyi yönetişim: Nijerya örneği
Democracy and good governance: A case study of Nigeria
  1. Tez No: 405611
  2. Yazar: YUSUF WARA ABUBAKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RİFAT MELİH AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde, demokrasi ve iyi yönetişim kavramları hem bir arada kullanılması hem de beraber uygulanması kabul gören etkin ve verimli bir sistem olarak kabul edilmiştir. Demokrasi ve iyi yönetişim konusunda, ifade özgürlüğü ve hesap verebilirlik, şeffaflık, politik istikrar ve şiddetin azaltılması, hükümet etkinliği, düzenleyici kurumların kalitesi, hukukun üstünlüğü ve yolsuzlukla mücadele gibi önemli yönetim kavramları irdelenmeye çalışılacaktır. Bu doğrultuda; altı bölümden oluşan bu tezde demokrasi ve iyi yönetişim arasındaki ilişki incelenirken Uluslararası Şeffaflık Endeksi, Dünya Bankası'nın Yönetişim Göstergeleri ve Ekonomik Anlayış Ünitesi'nin Demokrasi Endeksinin verileriyle kullanarak Nijerya toplumunda 'Demokrasi ve İyi Yönetişim' kavramlarının sağlıklı olup olmadığını incelenecektir. Bu bağlamda, Nijerya'da son beş yıldaki yönetişim boyutlarını kullanarak: şeffaflık, cevap verebilirlik, hukukun üstünlüğü, ifade özgürlüğü, politik istikrar ve şiddet azaltılması, hükümet etkinliği ve yolsuzlukla mücadeleyle demokrasi ve iyi yönetişimin düzeyi ölçülmeye çalışılmıştır. Nihai olarak; eğer demokrasinin ilkeleri iyi bir şekilde uygulanırsa her toplumda iyi bir yönetişim meydana gelmesi mümkündür. Anahtar Kelimeler : Demokrasi, İyi Yönetişim, Uluslararası Şeffaflık Örgütü, Yolsuzlukla Mücadele, Nijerya
Özet (Çeviri)
In the current global era the concept of democracy and good governance is considered as not only positive but also mutually apply and use system. We shall reveal the fact that democracy and good governance lie upon important dimensions that consists of voice and accountability, transparency, political stability / absence of voilence, government effectiveness, regulatory quality, rule of law and control of corruption. In this six chapters research, while examining the relationship between democracy and good governance we shall also analyse the essence of democracy and good governance of a society by using Transparency International Index on corruption, World Bank's Worldwide Governance Indicators and Economist Intelligence Unit's Index of Democracy. In this regard we shall measure the level of democracy and good governance in Nigeria especially in the last five years by using the basic dimensions of governance: transparency, voice and accountability, political stability/ absence of violence, government effectiveness, regulatory quality, rule of law and control of corruption. Finally, we shall conclude that the society in which the principles of democracy are apply accordingly will surely have high level of good governance or the occurrence of good governace is very possible. Key Words : Democracy, Good Governance, Transparency International, Control of Corruption, Nigeria