Yenilik yönetiminin iş yaşam kalitesi üzerine etkisi: Ankara'daki devlet üniversiteleri bünyesinde bulunan teknokentlerde bir araştırma
The effect of innovation management on quality of work life: An investigation in technocities of state universities located in Ankara
- Tez No: 405616
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Yenilik kavramı, kurumsal yapı içerisinde insanların yeni fikir ve gelişimleri uygulaması olarak tanımlanmaktadır (Edwards, 2000:445-464). İş yaşam kalitesi ise işgörenin yalnızca bedensel değil, aynı zamanda hem zihinsel hem psikolojik hem de sosyal gereksinimlerini gözeten bütün koşulları içermektedir (Schulze, 1998 : 520). Bu çalışmanın amacı yenilik yönetiminin iş yaşam kalitesi üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışmanın örneklemini Ankara'daki Devlet Üniversiteleri bünyesinde bulunan 172 Teknokent çalışanları oluşturmaktadır. Anket yöntemi ile verilerin toplandığı araştırmada yenilik yönetimi ölçeği ve iş yaşam kalitesi ölçeği kullanılmıştır. Veriler, SPSS (20.0) programı yardımıyla analize tabi tutulmuştur. Öncelikle faktör analizi ve güvenilirlik testi yapıldıktan sonra, demografik değişkenlerin (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, deneyim süresi) bağımlı ve bağımsız değişkenleri farklılaştırıp farklılaştırmadığını ölçmek için t-testi ve tek yönlü ANOVA uygulanmıştır. Daha sonra tüm değişkenlerin betimleyici istatistikleri kapsamında ortalamaları, puan aralıkları ve standart sapmaları incelenmiştir. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Bu korelasyon analizi hem ölçeklerin kendi boyutları hem de ölçekler arasındaki tüm boyutlar için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Korelasyon sonucunda yenilik yönetimi ve iş yaşam kalitesi arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir. Son olarak bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerinde etkisini ölçmek için regresyon analizi yapılmıştır. Analizin sonucunda yenilik yönetiminin iş yaşam kalitesi üzerinde pozitif etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Innovation term is defined as people's application of new idea and developments inside organizational structure (Edwards, 2000:445-464). Quality of work life, as for, include all conditions that look out for not only physical, but also logical, psychological, and social necessities(Schulze,1998:520).This study aims to present the effect of innovation management on business life quality. This study's sample group is composed of 172 techno city employees who are contained within Ankara state universities. In this study innovation management scale and business life quality is used, in which datum are collected via questionnaire method. Datum are analyzed through the instrument of SPSS (20.0) program. At first, factor analysis and reliability test is conducted and then t test and one way ANOVA is applied in order to measure if demographic variables (sex, age, education status, and years of experience) change dependent and independent variables. After that, all variables' environments, score intervals, and standard variations are analyzed within the scope of descriptive statistics. Correlation analysis is conducted in order to determine the relations between dependent and independent variables. This correlation analysis is assessed for both scales self-aspect and all other aspects among scales separately. As a result of the correlation, it is identified that there is a relation between innovation management and business life quality. Finally, regression analysis is carried out so as to measure the effect of independent variable on dependent variable. In consequence of analysis, it is observed that ınnovation management has a positive effect on business life quality.